Otevřený vztah: jdete do toho?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Nezávazný sex, zábava a žádné výčitky. Tak nějak by se dal vystihnout otevřený vztah. Tento fenomén dnešní doby nikterak nelimituje vaše lovecké instinkty a dovoluje vám laškovat s více ženami najednou. Co si přát víc? A jak jste na tom vy – vyhovuje vám moderní varianta nemonogamního vztahu?Doby, kdy životům svobodných jedinců dominovaly superrychlé one-night-stands, jsou dávno překonány. Muži a ženy dnes vyhledávají daleko zajímavější „vztah“ na více nocí, který v sobě snoubí výhody klasického vztahu a jednorázového dobrodružství. Jak takové „partnerství“ funguje?

Otevřené randění může mít mnoho podob – od kamarádů, kteří si spolu jednou za čas zaskotačí v posteli, až po vztahy na dálku, kde partneři navzájem tolerují občasné úlety. Prakticky můžeme načrtnout dva nejčastější modely. První druh je založen na občasné sexuální výpomoci. Znáte to. Singl život vám maximálně vyhovuje, nemusíte na nikoho brát ohledy a jen si užíváte. Sexu na jednu noc se nevyhýbáte, naopak. A když adeptka na noční dobrodružství splňuje vaše představy o skvělém sexu, byla by škoda se jí jen tak lehce vzdávat, nemyslíte? Takové postelové rodeo byste si klidně nechal líbit častěji. Následuje domluva na občasném ložnicovém setkávání, ale pozor – bez citů, bez závazků. Žádné přísliby nehynoucí lásky, jen orgasmus a tím to končí. „Svou kamarádku na sex jsem potkal na jedné univerzitní párty. Byl jsem tehdy delší dobu bez přítelkyně a pravidelná dávka sexuálního řádění zněla pohádkově – nemusel jsem jí nic slibovat a užil si pár skvělých nocí,“ prozrazuje čtyřiadvacetiletý student z Brna.

Druhý model benevolentního vztahu panuje mezi partnery, kteří jsou spolu delší dobu. Často se stane, že ložnici navštíví stereotyp – sex už zkrátka není to, co býval. Tu a tam se vyskytne vtíravá myšlenka, jaké by to bylo jinde? „Mnoho párů dnes vyměňuje monogamii za mnohem tolerantnější přístup. Dovolí jeden druhému sexuální dobrodružství mimo jejich společnou ložnici, avšak respektují základní pravidla. O svých avantýrách se otevřeně baví a dávají si pozor, aby se do sexuálních aférek nezapletly city,“ popisuje některé principy otevřeného vztahu ve svém článku Do Open Relationships Work? autorka Mimi Valdés.

Jsou páry, kterým systém „užívej si, kde chceš, ale city do toho nepleť“ šlape jako hodinky, někdy však může nastat zádrhel. Nevýhodou příliš tolerantních vztahů může být žárlivost, která v nestřežený okamžik vystrčí růžky. Nechává vás představa, že se vaše milá svíjí v milostné agonii s jiným mužem, klidným? Pak si spokojeně užívejte výhod otevřeného randění. V opačném případě se zamyslete, zda vám pár žhavých nocí stojí za možné starosti.

Sdílejte tento článek na Facebooku