Proč ONA touží po miminku?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Zatímco vás lákají squashová odpoledne s přáteli a cestování o víkendech, touží vaše přítelkyně po prvním potomkovi. Přestože se jindy snažíte řešit partnerská nedorozumění kompromisem, jak dojít ke spokojenosti obou v tak závažné věci? Proč vlastně ženy chtějí děti a vy se na ně ještě necítíte? Přestože ještě za minulého režimu nebyly dvacetileté nastávající maminky žádnou výjimkou, dnes se věk prvorodiček zvyšuje a ženy často těhotenství odkládají do pozdějších let. Přesto je pravděpodobné, že vaše milá bude chtít jednoho dne miminko počít. Proč?

V dřívějších dobách bylo jediným osudem žen plodit děti. Zatímco muži chodili do práce, starali se o obživu a válčili, ženským smyslem života bylo počít potomstvo a vychovávat je pod svými ochrannými křídly. Moderní doba tento zvyk částečně změnila. Dnes je důležitá kariéra, cestování, zábava a další netušené možnosti. Přesto je touha po mateřství zakotvena v každé ženě jaksi od přírody. V nějakou chvíli (nejčastěji kolem třicátého roku věku) začnou pomyslné biologické hodiny tikat hlasitěji a hlasitěji. Do toho se samozřejmě přidá výchova (každá malá holčička byla hrou na panenky připravována na vlastní roli matky) a tlak společnosti, která od třicetileté ženy očekává, že nebude své mateřství dále odkládat.

Velkou roli ale hrají také prozaičtější důvody než biologické nastavení a reakce okolí. Vaše milá může toužit po miminku jednoduše proto, že všechny její kamarádky již dítě mají – jakási snaha „jít s proudem“ platí i zde. Jiné touží být pomocí synka či dcery blíže partnerovi. Mnohdy také hraje roli nuda, pocity samoty a duševní prázdnoty či práce, která ženu nenaplňuje. „Děti zkrátka ženám poskytují lásku, duševní naplnění, zábavu a smysl života. Na druhou stranu také znamenají starosti a nutnost kompromisů,“ říká ve svém článku Why do women want children? autorka Yvonne Roberts. A právě tyto kompromisy a další stránky rodičovství jsou důvodem, proč se muži dětem spíše vyhýbají, než aby po nich bažili. Možná se bojíte nedostatku financí pro péči o svou rodinu, možná vám dělá vrásky na čele fakt, že vaše milá přibere pár kilo či nebude mít chuť na sex. Jindy zafunguje strach ze starostí a nabourání dosavadního stereotypu – s dítětem už nebude čas na středeční fotbálky a víkendové grilovačky. Je však důležité o těchto pocitech se svou drahou polovičkou mluvit a společně dospět k názoru, zda jste oba na dítě připraveni či zatím nikoli.

Sdílejte tento článek na Facebooku