Aktivita mozku prudce roste těsně před smrtí

Sdílejte tento článek na Facebooku

Studie sedmi smrtelně nemocných pacientů ukázala na identický nárůst mozkové aktivity těsně před smrtí. Možná jde o fyziologické vysvětlení „mimotělních zážitků“, o nichž mluví lidé, kteří se z prahu smrti vrátili.

Lékaři z George Washington University Medical Faculty zaznamenali mozkovou činnost lidí na prahu smrti. Jen pár okamžiků před koncem pacienti zažili náhlý nárůst činnosti mozku. U všech k tomu došlo stejnou dobu před smrtí a vlny mozkové aktivity byly podobné. Podle Discovery News to vedlo lékaře ke spekulaci, že tato mozková aktivita je spojená s často zaznamenanými zážitky pacientů v bezprostředním ohrožení života, kteří mluví o tom, že „vystupují z těla“.

Lékaři si napřed mysleli, že elektrické impulsy zaznamenané na EEG jsou působeny jinými přístroji v místnosti.
„Pomysleli jsme si, že je to dost divné. Co to asi je? Napřed jsme si mysleli, že za to může nějaký mobilní telefon nebo jiný přístroj v místnosti. Pak jsme ale začali ty věci odstraňovat, ale záznam na EEG se neměnil. Mám dojem, že když lidé ztratí přísun krve do mozku, neurony začnou pálit všechny najednou a vzniká jakýsi dominový efekt. Tím by se ty vlny snad daly vysvětlit,“ říká Dr. Chabla, který studii vedl.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek