Cestujete do Chorvatska? Pozor nejen na silnicích, ale i na přísné obecní vyhlášky

Sdílejte tento článek na Facebooku

Chorvatsko je i letos letním cílem mnoha Čechů. Pokud se tam chystáte v letním období, dejte si pozor na několik věcí. Mnoho destinací zpřísnilo místní vyhlášky a zvýšilo pokuty. Tolerance 0,5 promile alkoholu neplatí pro řidiče mladší 24 let.

Již loni začaly platit v některých oblíbených letoviscích přísnější obecní vyhlášky, které umožňují policii udělit pokutu až 150 EUR každému, kdo konzumuje alkohol na veřejnosti, pohybuje se mimo pláž jen v plavkách nebo spodním prádle, spí na veřejných místech, močí či zvrací na ulici, leze po památkách nebo se koupe ve fontánách. Na celém území Chorvatska navíc zůstává v platnosti zákaz nocování ve volné přírodě – tedy mimo hotely, kempy či soukromé ubytování.

„Novinkou pro léto 2025 je zpřísnění těchto pravidel zejména v některých městech. Například na ostrově Hvar byla letos zavedena omezení hlučnosti – maximální povolená hranice je nově 85 decibelů. Dále tamní samospráva zpřísnila požadavky na vhodné oblečení mimo pláže a památkově chráněné zóny, přičemž za porušení hrozí pokuty až 700 EUR. V Zadaru byly nově zavedeny také limity na hlučné venkovní akce v centru města, kde hluk nesmí přesáhnout 75 decibelů,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Ve Splitu platí přísná pravidla pro pohyb v historickém centru. Chůze v plavkách nebo bez trička může vést k pokutě až 150 EUR. Je zde také zakázáno veřejně konzumovat alkohol, což může být pokutováno stejnou částkou. Letos se navíc zpřísnily pokuty za rozbíjení památek nebo nerespektování zákazu lezení na ně – ty mohou dosáhnout až 300 EUR.

V oblasti Makarské riviéry platí přísná pravidla pro psy – venčení pouze na vodítku a s náhubkem. Pokuta za porušení může dosáhnout až 100 EUR. V oblíbeném istrijském městě Rovinj platí zákaz pouštění hudby na plážích a veřejných prostranstvích po 22. hodině. Za porušení může být udělena pokuta až 150 EUR.

V Novalji, známé party destinaci na ostrově Pag, se od roku 2024 výrazně zpřísnila pravidla proti hlučným večírkům mimo kluby a hotely. Za porušení zákazu nočního hluku může návštěvník dostat pokutu až 1000 EUR. Letos navíc platí zákaz veřejného pití alkoholu na některých veřejných prostranstvích, s pokutami do 400 EUR.

Zajímavostí je, že na některých místech v Chorvatsku se objevily neoficiální varovné tabule, které uvádějí pokuty za různé přestupky – včetně tahání kufrů na kolečkách po veřejných prostranstvích. Tyto tabule však nemají právní základ a pokuty za tento konkrétní přestupek nejsou oficiálně stanoveny.

Doklady, které budete potřebovat
Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou. Na cestu do Chorvatska budete potřebovat platnou občanku a řidičák, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas.

Za volantem můžete mít do 0,5 promile, ale jenom pokud vám je více než 24 let
Na rozdíl od ČR platí v Chorvatsku tolerance na alkohol za volantem – samozřejmě jen v omezeném množství. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny: výjimku mají profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Je také dobré vědět, že pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, tak i navzdory této toleranci musíte počítat s pokutou 100 EUR. Za překročení povoleného množství alkoholu pak hrozí přísnější postihy.

Mýtné na dálnicích
Chorvatsko je zemí, kde se vůbec nekupují dálniční známky. Na dálnicích se platí mýtné, jehož výše se během letní sezóny – tedy od začátku června do konce září – navyšuje o 10 %. Poplatky se vybírají u mýtných bran a v různých výších platí pro řidiče motorek, osobních aut, karavanů i vozidel nad 3,5 tuny. Systém funguje jednoduše tak, že při nájezdu na dálnici si odeberete lístek a při sjezdu zaplatíte příslušnou částku. U osobních vozů je to přibližně 7 EUR na 100 kilometrů dálnice. Přesnou výši poplatku pak najdete na oficiálních stránkách chorvatských dálnic. Mýtné lze platit hotově nebo kartou.

Cestovní pojištění
Abyste si svou dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte určitě na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemích EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna. Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti, ochranu osobních věcí a další položky, které se na dovolené mohou hodit.

Zdroj a foto: Aspen

 

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek