Vztah na pracovišti: Riskujete kariéru?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Děláte si zálusk na novou kolegyni z vedlejší kanceláře? Než do toho praštíte, sečtěte si všechna pro a proti vztahu na pracovišti. Leckdy se může jednat o balancování na tenkém ledě. Riskujete během laškování se spolupracovnicemi kariéru nebo můžete vztahem uvnitř firmy získat? Svému pracovnímu životu patrně věnujete spoustu času, úsilí a prostoru, často na úkor osobního života. Čím více času strávíte budováním kariéry, tím jednodušší řešení ve vztahu na pracovišti uvidíte. Se sličnou kolegyní se vídáte denně, jiskří to mezi vámi a vy už jste si dlouho neužil. Skvělou příležitost ke sblížení navíc poskytují neformální setkání jako vánoční večírek či sportovní teambuilding. Na bohatý společenský život nemáte kvůli častým přesčasům ani pomyšlení a tudíž ani jinde než v práci ženu svých snů potkat nemůžete. Romance za pracovním stolem se tak jeví jako logické a praktické řešení. Jaké nástrahy se ale skrývají za lákavým firemním flirtem?

Zakázané ovoce chutná nejlépe

Vztahy mezi pracovníky mají často svůdnou příchuť zakázaného ovoce. Ne nadarmo se říká, že co je v domě, není pro mě. Mnoho zahraničních firem a korporací se navíc na intimnosti mezi zaměstnanci nekouká nadšeně. Jsou i takové společnosti, které romanci uvnitř svých prostorů zakazují či jinak regulují. V tuzemských podmínkách jsou však přísná omezení spíše výjimkou. To však neznamená, že vztah s kolegyní vám nezkomplikuje život i pracovní postavení.

Promyslete si eventuální nevýhody

Problém může nastat třeba už jen kvůli pracovní hierarchii. Je vaše vyvolená pod vámi? Pravděpodobně se oba setkáte s závistí a nepřátelstvím jejích spolupracovníků, kterým se její vztah s šéfem dvakrát zamlouvat nebude. Pokud se jedná o vaši nadřízenou, slíznete si uštěpačné poznámky od kolegů zase vy. Častou komplikací vztahů na pracovišti je také množství času, jenž spolu trávíte. Přestože vám zpočátku přijde úžasné, že se vídáte denně, může stereotyp a pracovní stres přerůst až k ponorkové nemoci. K nedorozuměním může také dojít proto, že si pracovní povinnosti a problémy berete domů. Ostatně linie mezi pracovní a osobní oblastí života je velmi tenká a respektovat ji vyžaduje hodně úsilí. Milostný vztah může navíc ovlivňovat morálku ve firmě jako celek. Jak například řešit rozchod? Ztížíte práci celému týmu dusnou atmosférou nebo dokonce jeden z vás opustí firmu nadobro? Než začnete konat a oddáte se svůdnému pracovnímu flirtu, promyslete si své jednání do důsledků.

Sdílejte tento článek na Facebooku