V květnu 1940 se Winston Churchill stává ministerským předsedou Velké Británie. Nacistické Německo obsazuje jeden stát za druhým. Jak může změnit náladu lidu a udržet jeho silnou vůli? Zkušený spisovatel Anthony McCarten detailně zachycuje kroky velkého politika: jak vznikaly jeho projevy i nejslavnější výroky, jak uvažoval o Třetí říši.
„S tygrem nemůžete vyjednávat, když máte hlavu v jeho tlamě.“ Tímto bonmotem Winston Churchill poměrně přesně shrnul postavení Británie v roce 1940, v době, kdy britská vojska čekala v Dunkerku na evakuaci do Anglie, zatímco se Hitlerovi vzdávala jedna země na druhou. Ačkoliv většina členů britského válečného kabinetu upřednostňovala jednání s Němci, on zarputile trval na boji za každou cenu. Vše přitom nasvědčovalo tomu, že ta cena bude obrovská. Géniové se poznají podle toho, že v pravou chvíli udělají něco, co všem ostatním vyrazí dech. Politický génius Winston Churchill napsal projev, kterým zburcoval celý národ k boji a na svou stranu získal i většinu svých odpůrců. „Slova můžou změnit svět a Churchill právě tohle v roce 1940 dokázal,“ říká autor knihy Anthony McCarten. „I když byl pod nepředstavitelným politickým tlakem, dokázal během pár dní změnit běh dějin.“
S použitím nového archivního materiálu kniha Anthonyho McCartena Nejtemnější hodina odhaluje zásadní zákulisní momenty, které změnily průběh historie. Souběžně s knihou vznikl i stejnojmenný film v režii Joea Wrighta s Gary Oldmanem v hlavní roli, který je od ledna k vidění i v českých kinech. Autor knihy, a zároveň i scénáře k filmu je úspěšný spisovatel, scénárista a dramatik pocházející z Nového Zélandu. Slavný je například pro svůj scénář k filmu o vědci Stephenu Hawkingovi Teorie všeho, za který byl nominován na Oscara a získal cenu BAFTA.