Každý třetí muž má potíže s prostatou

Sdílejte tento článek na Facebooku

Prostata je malý žlaznatý orgán, který může způsobit velké potíže. V některých případech může její onemocnění znamenat i ohrožení života. Lékaři doporučují preventivní vyšetření i mužům, kteří nemají žádné potíže. Obtíže spojené se zvětšenou prostatou představují nejčastější příčinu návštěvy urologické ambulance. Tyto problémy se velkou měrou podílejí na zhoršené kvalitě života pacienta a v pokročilých stádiích mohou vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin, hrozí i možné onemocnění rakovinou. Ze všech těchto důvodů by každý muž měl po dovršení 50 let zvážit návštěvu urologa, a to i v případě, kdy nemá žádné potíže.

Benigní hyperplazie prostaty

Odborný termín pro nezhoubné zvětšení prostaty. Po 20. roce věku mají muži prostatu o průměrné velikosti cca 4 x 3 x 2 cm a o váze 29 – 40 gramů. Se zvyšujícím se věkem se však prostata mění a dochází ke zvětšování oblasti žlaznatých buněk okolo močové trubice. Postupně se množí i svalová a vazivová vlákna. Celá prostata se tak může mnohonásobně zvětšit i na více než 200 gramů. Změny i zvětšování prostaty způsobuje především mužský pohlavní hormon testosteron.

Operaci prostaty podstoupí za život každý třetí muž

Zvětšená prostata představuje nejčastější urologické onemocnění u mužů. Výskyt nemoci stoupá s věkem. Zatímco muži mezi 40 a 50 lety mají výraznější potíže se zvětšením prostaty jen ve 13 %, u mužů ve věku mezi 50 a 70 lety se objevují již v 28 %. U devadesátníků je určité zvětšení prostaty téměř ve 100 %. Onemocnění urologové léčí pomocí léků nebo operativně. Operace prostaty je u starších mužů druhou nejčastěji provedenou operací.

Co může zvětšená prostata způsobit?

Obtíže způsobené zvětšením prostaty se individuálně liší. Není pravidlem, že čím větší prostata, tím vážnější potíže. Nejčastěji trpí muži potížemi s močením.

„Obvykle se u mužů se zvětšenou prostatou objevuje potřeba častějšího močení. Na toaletu chodí i v noci a především po ránu pak močí obtížněji,“ uvádí MUDr. Jiří Janů z urologického oddělení Nemocnice Nové město na Moravě a dodává: „Pacientům se zvětšenou prostatou se také zeslabí proud moče a někdy pociťují nutnost při močení tlačit.“ Prostata svým zvětšováním totiž zpomaluje průtok moče močovými cestami. Vymočení tak nemusí být úplné a v močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč – reziduum. Následkem neúplného vyprázdnění se močový měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nucení k močení. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se i tlak v močovém měchýři. Močový měchýř na to reaguje postupným zesilováním své stěny.

V krajním případě může být močový měchýř stále tak naplněný, že prakticky neplní svoji funkci a dochází k úniku moči takzvaným “přetékáním”. Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec – nastává zástava močení. Těmto situacím ale předchází různě dlouhá doba mírnějších potíží.

Léčba na celý život

Zvětšení prostaty se obvykle léčí dvěma způsoby. Pacientům s mírnějšími až středními močovými obtížemi se nasazuje medikamentózní léčba. Většinou se jedná o dlouhodobou a někdy doživotní léčbu. Ve vážnějších případech, kde se u pacientů kvůli zvětšené prostatě vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, případně dokonce selhávají ledviny nebo se pozoruje krvácení do moči, řeší urologové onemocnění včasným operačním výkonem.

==Víte, že…
…prostata je žlaznatý orgán obsahující i svalová vlákna, jehož hlavní funkcí je tvorba semenné tekutiny v prostatických žlázkách. Setkávají se v ní močové a semenné cesty. V těle je prostata umístěna v malé pánvi kolem močové trubice mezi močovým měchýřem a močovým svěračem – nad pánevním dnem. Na zadní straně prostata těsně sousedí s konečníkem, vyšetření prostaty se proto pohmatem provádí přes konečník. V blízkosti prostaty se také nacházejí nervy a cévy, které ovlivňují ztopoření penisu.

Více informací naleznete na www.cus.cz.

Sdílejte tento článek na Facebooku