Kam letos na lyže?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Veneto (česky Benátsko) nejsou pouze pláže, moře a starobylá romantická města. Málokdo ví, že skoro tři čtvrtiny Dolomit se nachází právě v tomto italském regionu. A jaro je pro lyžování v Itálii nejvhodnější doba. Sněhu je dostatek a přitom se teploty za slunečného počasí šplhají pořádně nahoru. A že si na nedostatek jarního sluníčka zdejší Italové stěžovat opravdu nemohou. Italové berou lyžování stejně jako život – jsou uvolnění, nedisciplinovaní a požitkáři, to znamená, že jim vůbec nestojí za to hoblovat sjezdovky od rána do večera. Hlavní je užít si legraci, slunce a radost ze života. K pobytu na horách patří neodmyslitelně odpočinek, pravá italská káva, sklenka vína nebo grappa. Přinášíme několik zajímavých tipů, kam se letos vydat za sněhem:

Alpago – ideální místo pro běžkaře, přes 40 km tratí, které vedou nedotčenou přírodou, Italové také rádi říkají, že v tomto místě jsou nejkrásnější lesy v celé Itálii. Celý areál se chlubí silnou gastronomickou tradicí. Tambre–Pian Cansiglio je nejvýše položený turistický rezort v rozlehlé Alpago kotlině, Transcavallo event – extrémní závod ve ski alpinismu, túry pro alpinismus různých kategorií, jednoduché cesty jsou v okolí Monte Guslòn a nedaleko Cima delle Vacche. Středně těžké trasy vedou na Crep Nudo. Oblast Cansiglio nabízí také možnost vyzkoušet si jízdu se psím spřežením nebo túru s průvodcem na sněžnicích.

AltoCadore – Pro lyžaře je oblast San Vito skvostná svojí panenskou přírodou a úchvatnými výhledy. Sjezdovky jsou připravené od prosince do března a jsou vhodné zejména pro začátečníky nebo nezkušené členy rodiny. Ti zkušenější si mohou zajet do nedaleké Cortiny. Běžkaři si užijí trasy na pláních Senes a Pian de la Graes. Jedinečným zážitkem je běžkařská cesta na Passo Cibiana, která je v noci osvětlena. Nelyžaři mohou navštívit bezpočet muzeí, podnikat procházky nebo túry na sněžnicích, velmi oblíbené je i sáňkování nebo návštěva kulturních událostí.

ArabbaMarmolada, The Searrai di Sottoguda Gorge – nejznámější lokality pro lezení po ledu, najít tu lze velké množství zmrzlých vodopádů (některé lokality jsou určeny přímo pro nezkušené borce, kteří si lezení po ledu chtějí poprvé vyzkoušet) a úchvatnou divočinu. Skvělé terény pro běžkaře všech úrovní vedou z údolí Malga Ciapela a jsou certifikované Italskou federací pro zimní sporty.

Příroda a relaxace, to nabízí údolí Marmorale a Tre Cime. Misurina je ideální pro zimní dovolenou, protože díky jedinečnému mikroklimatu garantuje dostatek sněhu a hlavně teplotu, která ho udržuje v ideálních podmínkách. Mezi zajímavé aktivity patří polo na sněhu nebo výlet na saních tažených koňmi.

Aurunzo je zajímavé jak v létě, tak i v zimě, a to hlavně díky výborné rovnováze mezi starým a novým. Můžete si prohlížet románské archeologické vykopávky nebo závodit na místní rychlostní dráze.

Civetta – to je pohádková krajina s malými romantickými vesničkami, pozoruhodnými horami, velkolepými údolími a tichými lesy. Civetta, Arabba a Marmolada jsou pravými hvězdami, které dohromady tvoří Dolomiti Stars skiing complex, což je vlastně část slavné houpačky Dolomiti Superski. Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo and Palafavera jsou hlavními středisky v oblasti, ve které lze najít 80 km vždy velmi dobře upravených sjezdovek, které spojuje 28 moderních lanovek a vleků pokrývajících tři údolí. Běžkaři mají k dispozici 50 km stop mezi Zoldanem a Val Fiorentinou. Vzrušení si lze užít i na 5 km dlouhé osvětlené sjezdovce ve středisku Val Zoldana. Bezplatné skibusy spojují Dolomiti Stars resort se zbytkem Dolomity Superski.

Alleghe je také výchozím bodem pro tzv. Great War Ski Tour, což je cesta procházející historicky a kulturně významnými místy, ve kterých se odehrávaly boje během první světové války. Můžeme zde vidět pevnosti, zákopy a další dochované vybavení na úpatí nejkrásnějších vrcholků v Dolomit – Civetta, Pelmo, Cinque Torri, Tofane, Marmolada.

Cortina d’Ampezzo je královnou Dolomit, která je srdcem celých Dolomit a hor v regionu Veneto. Titul královny Dolomit si zaslouží nejen pro okolní přírodu, ale také pro skvěle upravené tratě, které jsou pro lyžaře připraveny od listopadu do dubna. Cortina je neutuchající zdroj zážitků a zábavy.

Sjezdaři mají k dispozici 51 lanovek a vleků, které je vyvezou na celkem 101 sjezdovek. Asi třetina z nich je modrá, 60 procent je červených a zbytek tvoří černé. V lyžařských školách pracuje přes 300 kvalifikovaných instruktorů.
V Cortině stojí za to určitě vyzkoušet lyžovaní na panenských pláních v hlubokém prašanu nebo podniknout túru s cílem dosáhnout jednoho z vrcholků s lyžemi na zádech a pak si užít freeride.

Sdílejte tento článek na Facebooku