Jaguar představuje motorový člun

Sdílejte tento článek na Facebooku

Společnost Jaguar Cars při příležitosti mezinárodního debutu vozu Jaguar XF Sportbrake představila jedinečný koncept motorového člunu. Ten v sobě nese unikátní designovou DNA britské prémiové značky luxusních a sportovních vozů. „Uvědomujeme si, že naši stávající i budoucí zákazníci mají rádi rozmanitý a aktivní životní styl. S uvedením modelu Jaguar XF Sportbrake se nám naskytla příležitost uplatnit naši designovou filosofii na alternativní produkt, u něhož rychlost a krása také stojí na prvním místě. Koncept motorového člunu vypadá skutečně působivě. V mnoha ohledech sleduje myšlenku tradičního motorového člunu, dodává mu nicméně prvky elegance a rychlosti, jaké člověk od Jaguaru očekává,“ přiblížil koncept Speedboat jeho duchovní otec designový ředitel Jaguaru Ian Callum.

Společnost Jaguar Cars během tvorby konceptu Speedboat konzultovala vývoj se specialisty na design jachet. Koncept motorového člunu kombinuje sklolaminát s tradiční týkovou palubou, jejímž výrazným prvkem je ploutev z karbonových vláken, inspirovaná legendárním modelem D-Type. Přední část lodi přechází plynule do čelního skla a červená kabina 2+1 staví na sportovním odkazu minulých i současných vozů Jaguar. Tato tradice se odráží i na uzávěrech nádrže odkazující na XJ řady 1. Lodní šroub z leštěného hliníku a vysouvací kotevní sloup ilustrují, jak by loď mohla být poháněna a kotvena.

Nový XF Sportbrake je dosud nejuniverzálnějším derivátem oceňovaného modelu Jaguar XF. Představuje harmonickou kombinaci silného, přesto elegantního designu, dynamické obratnosti, moderního luxusního interiéru a kapacity zavazadlového prostoru až 1 675 litrů. To z něj dělá nekompromisně praktický vůz.

Aerodynamikou, tuhostí podvozku i dynamikou se XF Sportbrake plně vyrovná limuzíně XF. Model pohánějí výkonné vznětové motory Jaguar. Vůz má pohon zadních kol, na který je převáděn výkon prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky. Motor o obsahu 2,2 litru je vybaven inteligentním systémem Stop-Start, díky čemuž se stal nejúspornějším motorem, který kdy Jaguar vyvinul. Silnější dvakrát přeplňovaný šestiválec o obsahu 3,0 litry je nabízen ve dvou verzích. V nejvyšší verzi Diesel S nabídne výkon 275 koňských sil. Jaguar XF Sportbrake se v Británii a Evropě začne prodávat v listopadu.

Sdílejte tento článek na Facebooku