Hyundai Sonata – model roku 2011

Sdílejte tento článek na Facebooku

Automobilka Hyundai představila na autosalonu v Los Angeles zcela novou generaci vozů Sonata pro modelový rok 2011. Šestá generace oblíbených sedanů střední třídy přichází na americký trh s novým designérským jazykem společnosti Hyundai nazývaným „fluidní sochařství“. Tato stylistická filozofie nachází inspiraci v přírodě a je založena na souhře přirozených oblých tvarů s ostře vymezenými hranami a plochami, jež vyvolává dojem trvalého pohybu.

Protažená a nízká silueta zcela nového sedanu Hyundai Sonata vyniká ladnou konturou střechy, která je elegantně doplněna třetím bočním oknem. Vzhled s plynule navazujícími tvary nalézá své pokračování v interiéru, jehož objem 3,404 m3 (včetně zavazadlového prostoru) se podle klasifikace EPA vymyká americké střední třídě a prostorností odpovídá tzv. velkým vozům. Objem zavazadlového prostoru činí 464 litrů.

Použitím ultravysokopevnostních druhů oceli bylo dosaženo zvýšení torzní tuhosti o 25 procent a tuhosti v ohybu o 19 procent v porovnání s předcházejícím modelem.

Šestou generaci sedanů Hyundai Sonata budou poprvé pohánět čtyřválcové motory GDI s přímým vstřikováním benzinu. Při uvedení na americký trh bude k dispozici nový atmosféricky plněný motor Theta II 2,4 litru GDI v kombinaci s vlastní šestistupňovou samočinnou převodovkou Hyundai A6MF2, jejíž vývoj trval čtyři roky. Zcela nová planetová převodovka je o 12 kg lehčí, o 40 mm kratší a konstrukčně jednodušší (o 62 méně dílů) než dosavadní pětistupňová. Alternativou bude převodovka mechanická šestistupňová.

Moderní celohliníkový čtyřválec s proměnným časováním sacích a výfukových ventilů CVVT a variabilním systémem sání dosahuje největšího výkonu 148 kW (201 k), resp. 149 kW (203 k) v případě modelu SE. Nejvýkonnější motor ve své třídě spotřebuje zároveň nejméně paliva, to znamená 10,2 l/100 km ve městě a 6,7 l/100 km na dálnici u modelů s šestistupňovou samočinnou převodovkou s funkcí manuálního řazení SHIFTRONIC®.

Na konci roku 2010 doplní nabídku dvoulitrový čtyřválec Theta II GDI přeplňovaný turbodmychadlem a hybridní model Hybrid Blue Drive s motorem 2,4 litru a sadou pokrokových lithium-polymerových akumulátorů.

Výrobu pro americký trh zajišťuje závod Hyundai Motor Manufacturing Alabama. Produkce nové Sonaty bude zahájena v průběhu prosince 2009 a prodej začne v lednu 2010.

Sdílejte tento článek na Facebooku