Filmy Adaptace a Svět podle Prota na DVD

Sdílejte tento článek na Facebooku

Skvělý scénář, vynikající herci, humor – jen krátký výčet toho, co film dělá filmem pro diváky, a nikoliv jen pro kritiky. 3. června vycházejí hned dva tituly, které se mohou těmito přívlastky pyšnit, na DVD v edici FILMX. Film Adaptace režíroval Spike Jonze, jehož dílem je i film V kůži Johna Malkoviche. Právě tento snímek poprvé spojil Jonzeho se scenáristou Charliem Kaufmanem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o spolupráci úspěšnou, oba autoři si ji zopakovali na Adaptaci. Opět je tu balanc mezi skutečností a fikcí a neuvěřitelná, originální zápletka. Hrdinou vyprávění udělal tentokrát Kaufman sám sebe. Až na to, že v reálném životě nemá žádné dvojče. A ani se nepodobá Nicolasi Cageovi, který hraje hlavní dvojroli bratrů scenáristů. Zatímco intelektuál Charlie se mučí tvůrčí krizí a prací na „velkém příběhu“, jeho společenské a ne příliš inteligentní dvojče Donald napíše bestseller. V další rovině vyprávění se setkáváme se spisovatelkou v podání Meryl Streep píšící o své platonické lásce k lovci orchidejí (Chris Cooper).
Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář a nominaci na Oscara, film slavil úspěchy i na poli hereckých výkonů: Chris Cooper obdržel Zlatý glóbus a Oscara, na Oscara byli nominováni Nicolas Cage i Meryl Streep (dostala i Zlatý glóbus) a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně.

Svět podle Prota
Drama Svět podle Prota je příběhem pacienta a jeho lékaře. Role této ústřední dvojice svěřil režisér Iain Softley dvojnásobnému držiteli Oscara Kevinu Spaceymu a letošnímu držiteli Oscara Jeffu Bridgesovi. Pacient (Spacey) tvrdí přepracovanému doktoru Marcu Powellovi (Bridges), že jeho domovem není planeta Země, ale planeta K-PAX. Situace se komplikuje – vesmírný pacient je odolný vůči vyzkoušeným lékařským praktikám. Vedle této skutečnosti si unavený psychiatr uvědomuje i dvě poměrně vážné skutečnosti: za prvé má svého pacienta stále raději, za druhé si klade čím dál častěji otázku – není přece jenom opravdovým mimozemšťanem?

Sdílejte tento článek na Facebooku