Toyota Prius: 200 tisíc prodaných aut v Evropě

Sdílejte tento článek na Facebooku

Prius s plnohodnotým hybridním pohonem si nachází stále více příznivců mezi běžnými spotřebiteli. Model slaví významné desetileté výročí působení na evropských trzích a jako dárek si nadělil rapidní nárůst prodejů zaznamenaný v poslední době. V květnu 2008 bylo na evropských trzích zaznamenáno prvních 100 tisíc prodaných vozů Prius. Během pouhých dvou let poté se počet prodaných vozů zdvojnásobil. Očekává se, že celosvětové prodeje modelu Prius překročí na podzim 2010 metu 2 mil. vozů. První generace modelu Prius se objevila na japonském trhu v roce 1997. Model se v roce 2000 stal prvním sériově vyráběným hybridním vozem prodávaným na evropském trhu. V průběhu posledního desetiletí se počet evropských zemí, kde se tento model prodává, zvýšil ze 13 na 38.

Model Prius získal celou řadu vysoce prestižních ocenění, včetně hlasů od evropských, japonských a amerických motoristických novinářů, kteří jej označili za automobil roku. Celosvětově uznávaný pohon Hybrid Synergy Drive® je jedním z nejúspěšnějších systémů pohonu v historii soutěže Mezinárodní motor roku (International Engine of the Year), ve které do dnešního dne získal celkem 11 titulů.

Prius několikrát předběhl dobu v otázkách ochrany životního prostředí a stál na čele ve snahách o snižování spotřeby paliva a emisí CO₂, NOX a pevných částic. V průběhu posledního desetiletí došlo u tohoto modelu ke snížení spotřeby paliva pohonu Hybrid Synergy Drive® o více než 23 % a současně snížení emisí CO₂ o bezmála 26 % z původních 120 g/km na pouhých 89 g/km. Celkový výkon pohonu však současně narostl o 30 %.

U tří generací modelu Prius jsme byli svědky nejen postupného zlepšování hnacího systému Hybrid Synergy Drive®, ale zároveň i podstatného posunu ve vnímání technologie plnohodnotného hybridního pohonu mezi zákazníky.
První generace modelu Prius si získala budoucí majitele svojí jedinečnou koncepcí a přehlídkou technologických novinek. Majitelé druhé generace se řadí mezi propagátory speciálních technologií, kteří s nadšením přijali celkovou koncepci tohoto modelu, a to bez ohledu na mínění ostatních. Zájemci o Prius třetí generace však vnímají tento vůz jako skutečný mainstreamový model vykazující jízdní výkony a dynamické vlastnosti zcela srovnatelné s libovolným konkurenčním vozem střední třídy.

Pohon Toyota Hybrid Synergy Drive® představuje vrcholnou synergii špičkových technologií a progresivní konstrukce pohonných jednotek se zvláštním důrazem na ekologické parametry. Díky tomuto pohonu je Prius plně hybridním vozem, schopným pohybovat se v režimu jízdy se spalovacím motorem, čistě na elektřinu, nebo v kombinaci obou.

Sdílejte tento článek na Facebooku