Předcházejte dopravním nehodám a zabavte děti

Sdílejte tento článek na Facebooku

Letošní červenec se již teď řadí z hlediska dopravních nehod k jedněm z nejtragičtějších letních měsíců za posledních deset let. Proto je třeba, aby před cestou řidiči věnovali zvýšenou pozornost nejen např. technickému stavu vozidla nebo doplnění kapalin, ale i svým dětem. Máme několik rad, které mohou rodičům cestování s dětmi zpříjemnit a zároveň pomoci zajistit bezpečné dojetí do cíle. Dopravních nehod neustále přibývá, a i když statistiky přesně nehovoří o tom, jaký aspekt a v jakém procentu je způsobuje, jednou z častých příčin je zcela jistě nepozornost řidiče při řízení. Tu může způsobovat například přílišný hluk přepravovaných dětí v autě. Všeobecně se dá říci, že děti do 5 let jsou schopné se soustředit na jednu činnost průměrně 15 minut, v 6 letech umějí udržet pozornost téměř půl hodiny a od 8 let se zvyšuje průměrný čas pozornosti na 45 minut.

Vymyslete pro své ratolesti program, zajistí vám větší bezpečnost. Děti během cesty nejraději něco poslouchají, zpívají nebo si hrají. Pořiďte jim speciální nahrávky s pohádkami, písničkami nebo jiným zábavným programem, které můžete zakoupit v hračkářstvích a knihkupectvích, nebo novou hračku.

Dodržujte pravidelné přestávky. Malé děti do 3 let potřebují přestávku minimálně každou hodinu, respektive hodinu a půl, aby se osvěžily a trochu se protáhly. Starším dětem stačí až 2 hodiny. Platí jednoduchá zásada, že čím déle se budete snažit dítě udržet ve vozidle, tím negativnější budou jeho reakce.

Dbejte na dodržování pitného režimu a vhodného občerstvení. Pokud dětem dodáte rovnoměrně energii, zabráníte tak jejich únavě a přispějete k jejich vyrovnanosti a uvolněnosti. Mezi vhodnou stravu patří určitě celozrnné potraviny, ovoce nebo zelenina. Naopak potraviny s vysokým obsahem cukru se rychle spalují, děti dostávají brzy hlad a mohou být podrážděné. Také těžké a mastné potraviny jsou při cestování zcela nevhodné.

Aby se vaše děti cítily při cestě pohodlně a byly v klidu, přibalte jim do auta jejich oblíbenou věc, ať už plyšovou hračku nebo deku, která jim dodá pocit jistoty. Dítě se tak bude ve stresovém prostředí cítit bezpečněji.

Podle psychologů by řidiči rozhodně neměli děti odbýt větou typu „Buď ticho a neotravuj!“. Vymyslet jim na cesty autem program nebo vybrat zajímavou hračku sice zabere nějaký čas, ale určitě se to vyplatí.

Sdílejte tento článek na Facebooku