Podle vědců pití zpomaluje artritidu

Sdílejte tento článek na Facebooku

Podle některých vědeckých teorií snižuje mírné pití alkoholu nebezpečí vzniku velmi bolestivé revmatoidní artritidy. Ta může pro pacienta skončit nepohyblivostí kloubů. Poslední výzkumy ukazují, že tento návyk zároveň zpomaluje vývoj onemocnění, které již propuklo.

Vědci pomocí rentgenových snímků odhalili, jaký je rozdíl v postižení kloubů mezi mírnými pijáky a abstinenty. Ačkoli v každodenním životě ještě nebyly následky poškození chrupavky patrné, rentgen prokázal, že u abstinentů dochází rychleji k její devastaci a tím i k omezení pohybu.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Arthritis & Rheumatism. Podle Dr. Axela Finckhama, vedoucího studie z Univerzitní nemocnice v Ženevě, odpovídají dosavadním poznatkům, podle nichž mírná konzumace alkoholu snižuje nebezpečí rozvoje nemoci.

„Také pokusy na zvířatech potvrzují, že alkohol zpomaluje vznik artritidy. Příčinou je zřejmě negativní vliv alkoholu na progresi zánětlivých procesů,“ tvrdí Finckham, ale zároveň varuje: „Na druhou stranu přemíra pití má opačné účinky.“

Otázkou zůstává, zda blahodárné účinky na lidské klouby má samotné pití. Lékař poukazuje na obdobné výsledky v oblasti kardiologie. Ačkoli malé množství alkoholu má na srdce ochranný vliv, experti nedoporučují s jeho konzumací z těchto důvodů začínat.

Nový výzkum vychází ze sledování 2 908 osob uvedených ve švýcarské databázi pacientů s revmatickou artritidou. Všichni byli sledováni po dobu čtyř let a během této doby prodělali dvě rentgenová snímkování rukou a chodidel.
Více než jedna třetina z nich byli abstinenti, ostatní pili příležitostně nebo denně.

Ukázalo se, že ti, kdo se alkoholu nevyhýbali, mají klouby v lepším stavu než nepijáci. Výsledky se nezměnily, ani když byly vzaty v úvahu ostatní faktory jako jsou věk, užívané léky, kouření a doba léčby.

Souvislost mezi užíváním alkoholu a průběhem artritidy je zřetelnější u mužů, což bylo pro vědce překvapením.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek