Lexus odhalil koncept LF-LC

Sdílejte tento článek na Facebooku

Automobilka Lexus na australském mezinárodním autosalonu v Sydney odhalila svůj koncept LF-LC Blue. Druhá verze konceptu LF-LC, jenž se letos poprvé představil na mezinárodním autosalonu v Detroitu, je zahalena do pláště v opálově modrém zbarvení. Zcela nový exteriér v tónu „Opal Blue“ se inspiroval třpytem přírodního polodrahokamu opálu, jenž se vyskytuje v australském vnitrozemí. Základem koncepce je sestava nejmodernějších materiálů a technologií, včetně lehkých uhlíkových vláken a nové generace hybridního ústrojí pohonu Lexus, stojícího na špičce tohoto odvětví. Novinkou LF-LC, vypůjčenou z projektu modelu LFA, je efektivní využití širokých interních zkušeností automobilky Lexus ve spojení uhlíkových vláken a hliníkové slitiny s cílem snížit hmotnost vozu na minimum. Výsledkem je extrémní tuhost karoserie vozu, který rychle a čitelně reaguje na pokyny řidiče – a poskytuje dokonalou platformu pro soustavu pohonu Lexus Hybrid Drive nové generace.

Pohonné ústrojí označované jako Advanced Lexus Hybrid Drive sestává z výkonného a hospodárného spalovacího motoru s Atkinsonovým cyklem, kterému sekunduje zdokonalený akumulátorový modul o vyšším výkonu. Výkonný modul s akumulátory je navržen tak, aby poskytl vyšší výkon při menších rozměrech akumulátoru, než je tomu u jednotek používaných v současných hybridních modelech Lexus. Hybridní pohonné ústrojí konceptu LF-LC Blue spojující zážehový motor s elektromotorem nabízí celkový systémový výkon 372 kW (500 k), což je nejvíce ze všech hybridních vozů značky Lexus.

Koncept LF-LC Blue je ukázkou možné budoucnosti sportovních vozů. Značka Lexus je již po desetiletí synonymem hybridní soustavy pohonu, špičkové kvality dílenského zpracování, pohodlí a spolehlivosti. Prostřednictvím konceptu LF-LC nyní Lexus stvrzuje svůj kredit v oblasti designu a technologií. Koncept naznačuje budoucí produkci značky, která již nyní aktivně studuje, jak řešit technickou konstrukci a budoucí výrobu podobných vozidel.

Technické vlastnosti konceptu LF-LC se opírají o výjimečný exteriér, stejně tak jako nový interiér vyvedený v kombinaci hnědé a bílé. Předním partiím konceptu vévodí světla pro denní svícení ve tvaru písmene „L“, která doplňují svisle uspořádaná mlhová světla a zeštíhlující se bodová matice, jejíž provedení evokuje pocit neustálého pohybu. Dynamický náboj má i boční profil LF-LC, kterému dominují nápadně tvarované přívody vzduchu umístěné za dveřmi.

Skleněná střecha konceptu používá lehký přečnívající sloupek s navazujícími plochami skel, které našly inspiraci v moderní architektuře. Dynamické křivky LF-LC se promítají až na víko zavazadlového prostoru, kde se plasticky začleňuje motiv vřetene doplňující podobně tvarovanou masku chladiče. Vůz při pohledu zezadu se díky tomuto řešení zároveň jedinečným způsobem opticky rozšiřuje.

Koncová světla, která našla inspiraci u forsáže tryskových letadel, evokují díky svému vnitřnímu zdroji pozoruhodný pocit hloubky. I na zádi najdeme mlhová světla, kde se opakuje motiv zeštíhlující bodové matice jako na předních mlhových světlech. Integrovaná koncová a mlhová světla na zádi vizuálně opakují tvar „L“ a vedou oko pozorovatele dolů k mohutnému zakončení výfuku ve tvaru čtyřúhelníku.

Interiér konceptu LF-LC je protipólem chladných moderních technologií, proti nimž staví jemné textury a organické tvary a vytváří synergické spojení formy a funkčnosti se zaměřením na řidiče. Pro kokpit je charakteristický pocit otevřenosti a bezpečí. Řidič je obklopen bočními panely s velkým vyhloubením a vysokou zaoblenou konzolou. Zóna určená řidiči se díky tomu silně zaměřuje na ovládací prvky a situaci před vozem.

Výsledkem snahy konstruktérů o maximálně intuitivní ovládání v konceptu LF-LC je sdružený ovladač Remote Touch s obrazovkou, díky kterému může řidič pohodlně používat ovládací prvky, aniž by změnil polohu za volantem nebo klopil zrak.
Údaje navigace a další informace se zobrazují na děleném LCD displeji o úhlopříčce 12,3″. Interakci s vozem zajišťuje dotykový ovládací panel začleněný do horní části středové konzoly. Rozhraní slouží k ovládání audio soustavy, klimatizace a systému navigace; nabízí i klávesnici na dotykové obrazovce k zadávání složitějších pokynů. Vícevrstvé multifunkční ukazatele přímo před řidičem spojují analogové zobrazování s technologií LCD. Ve spodní vrstvě se zobrazuje teplota, palivo a pozadí pro ukazatel Eco. V prostřední vrstvě je „mechanický“ středový kruh otáčkoměru. V nejvyšší vrstvě je otáčkoměr, rychloměr a ukazatel Eco.

Plochy v kabině vozu jsou kombinací hladké kůže a veluru, s dekory z kartáčovaného kovu a dřeva. Lehká přední sedadla inspirována těmi v závodních vozech jsou tvořena z několika vrstev a opakují proplétající se křivky použité ve zbytku kabiny. Volant, taktéž ve stylu závodních vozů, je obložen materiálem z lehkých uhlíkových vláken a začleňuje ovládací prvky a tlačítko ke spouštění motoru.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek