Komunikace – klíč ke spokojenému sexuálnímu životu

Sdílejte tento článek na Facebooku

Sex s partnerkou jakoby poslední dobou ztratil na vášnivosti a jiskře. Dříve jste se jeden druhého nemohli nabažit a dnes jste rádi, dojde-li k postelovému řádění jednou dvakrát za týden? Na místě je o sexu si otevřeně promluvit. Jenže jak na to, aby byl výsledek uspokojivý pro oba zúčastněné a ničí city nebyly zraněny?

Z každého vztahu se dříve nebo později začne vytrácet sexuální náboj, jakým se pyšnil v začátcích. Některým párům vydrží žhavé jiskření pár měsíců, jiným rok. Poté chtě nechtě přijde fáze jakéhosi vystřízlivění a stereotypu. Možná máte pocit, že je něco špatně. Na začátek se uklidněte, tímhle prochází v podstatě každý pár. Řešením svízelné situace je otevřená komunikace s partnerkou. A tady přichází kámen úrazu. Taky je pro vás mnohem jednodušší bavit se o sexu s bandou kamarádů než s přítelkyní, se kterou sdílíte intimní vztah?

Psychologové se shodují, že jakýsi strach z intimní konverzace je naprosto normální. V podstatě se druhé osobě otevíráte a riskujete odmítnutí či nepochopení. Jste pochopitelně zranitelný, když si předem představíte eventuální drama, jenž může vzniknout. Věci ale většinou nebývají tak horké, jak se obáváme, proto směle do toho. Máme pro vás pár tipů, jak se do ošemetné konverzace pustit a s přehledem ji zvládnout. A co vy víte, třeba partnerka vaše myšlenky sdílí, jen se dosud potýkala s nejistotou, jak vám je naservírovat.

Nejprve si sám utřiďte své pocity a ideje, promyslete si, co byste na sexuálním životě změnil a proč. Klidně si argumenty sepište na papír, tím nic nezkazíte. Důležité je načasování. Pokud chcete vyzkoušet novou polohu v posteli nebo vás trápí na mysli nedostatečná frekvence ložnicových hrátek, nezkoušejte téma nadhodit během nedělního oběda, chvíli před tím, než přijdou děti ze školy nebo ve chvíli, kdy se partnerka vrátí domů unavená z práce.

Naopak zkuste navodit intimní atmosféru v nějaký klidný večer. Klidně otevřete víno, pusťte lechtivý film. Konverzace pak vyplyne sama. Psychologové také radí nepřinášet debaty do postele, neboť to může napříště připomenout negativní atmosféru, která konverzaci provázela. Proto doporučují například noční procházku městem, při které se můžete jeden druhému otevřít.

Během samotného rozhovoru buďte k partnerce vstřícný, naslouchejte jí, neházejte vinu na ni. Ve vztahu jsou vždy dva, kteří za vzniklou situaci nesou zodpovědnost. Buďte ochotný dělat kompromisy a uvidíte, že se vše brzy k lepšímu obrátí.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek