Fjällräven – jarní kolekce s liškou se vrací ke kořenům

Sdílejte tento článek na Facebooku

Značka Fjällräven, která je u nás známá hlavně díky ikonickému batohu „s liškou“, se v letošní jarní a letní kolekci vrací ke svým kořenům a myšlenkám zakladatele. Do kolekce Greenland zařazuje inovovanou bundu, která se hodí do větru a deště. Jaký je její příběh?

Začalo to batohem s dřevěnými rámy. Zakladatel značky Fjällräven, Åke Nordin, tehdy jistě netušil, že jeho společnost bude jednou znamenat mnohem víc. V malém suterénním prostoru ve švédském městě Örnsköldsvik vyvinul Åke Nordin batoh s hliníkovým rámem, stan s minimální kondenzací par a v roce 1968 pak bundu Greenland, která je dodnes jedním z kultovních kousků značky Fjällräven, a byla vymyšlena pro funkční a praktické využití na polární výpravě.

 

V roce 1966 se skandinávský tým vydal na expedici do Grónska. Vzali si s sebou batohy Fjällräven a stany, ale vzhledem k tomu, že Åke Nordin zatím nevytvořil svrchní oděv, museli si vzít členové expedice to, co bylo v té době k dispozici – objemné, těžké a pomalu schnoucí bundy a kalhoty. Vrátili se z expedice plni dojmů a zážitků, ale byli zklamaní ze svého oblečení. A stejný názor měl i Åke. Proto začal přemýšlet. Nedala by se vyrobit dokonalá celoroční outdoorová bunda? Bunda, který by byla lehká, dobře padnoucí a rychleschnoucí? Bunda, která by vás udržela v teple a suchu?
Bunda, díky níž byste měli pocit, že neexistuje nic jako špatné počasí?

Vhodný materiál se objevil rychle: G-1000. Åke usoudil, že pro výrobu stanů se materiál nehodí, ale napadlo ho, že na bundu by byl ideální. Nebyl však spokojen s jeho odolností proti větru a vodě. Otestoval celou řadu materiálů a impregnací. Největší inspirací mu nakonec byla sama příroda. Za použití směsi včelího vosku a parafínu, který se podobal vosku na jeho lyžích, vyvinul vosk Greenland Wax. Ten poskytl odolnost proti větru a vodě, jakou hledal, a dokonce zlepšil i celkovou odolnost materiálu. Výsledkem byla bunda Greenland. Bunda navržená pro jakoukoli dobrodružnou výpravu do přírody.

G-1000 a Greenland Wax jsou do dnešního dne základními pilíři značky. Outdoorové oděvy jsou díky nim neuvěřitelně univerzální a vydrží celé roky; stačí aplikovat nebo naopak odstranit Greenland Wax. Nyní byly využity i v kolekci Greenland Updated. Na designu se toho příliš nezměnilo, ale výroba se zdokonalila použitím udržitelných materiálů, jako je G-1000 Eco a materiál bez obsahu pfc Eco-Shell, a zároveň se usnadnila jeho opravitelnost.

Batoh Kånken je další produkt, který přichází společně s kolekcí Greenland. Jde o novou, speciální edici batohu Kånken vyrobenou z G-1000 Heavy Duty Eco.

V kolekci nechybí ani kalhoty, svetry, trička a další nezbytné vybavení na výlety nejen do divočiny.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek