Alfa Romeo 159 TBi – redakční test

Sdílejte tento článek na Facebooku

Alfa Romeo 159 vzbuzuje v řidičích emoce. Zejména design láká nejedno mužské oko a srdce. Tentokrát se ale novinka skrývá pod kapotou – benzínový motor 1,8 TBi, který jsem měl možnost vyzkoušet ve verzi sedan. Očekává se od něj především výkon, skvělý projev a sportovní srdce. Uvidíme, co nám odhalí redakční test.

Testovaný model

– verze: sedan, 1.8 TBi
– motor: 1742 cm3, čtyřválec, benzín
– výkon: 147 kW/200 k
– točivý moment: 320 Nm při 1400 ot./min.
– rozměry: d4660 mm x š1830 mm x v1417 mm
– zavazadlový prostor: 405 l
– zrychlení z 0 na 100 km: 7,7 s
– maximální rychlost: 235 km/h
– spotřeba: kombinovaná 8,1 l/100 km

Nové koně pod kapotou

Model Alfa Romeo 159 už nějaký ten pátek na silnicích vídáme a přestože jeho design je lehce výstřední, neztratil od uvedení na trh na přitažlivosti, ani na současnosti. V testovaném vozu však byla novinka pod kapotou. Benzínový turbodiesel 1.8 TBi dodal stopadesátdevítce impozantní výkon 200 koní. Nový čtyřválec s přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem je zcela odlišný od dosavadních benzínových agregátů, dodávaných dosud v Alfě 159 pod názvem JTS.

Proti atmosferickému čtyřválci 2.2 JTS nabídne rozhodně zajímavější zážitek. Vzhledem k dobrému odhlučnění si příliš neužijete jadrného zvuku, chcete-li si trochu „zasportovat“, pak musíte motor poměrně dost vytáčet. Dynamika ve spojení s docela těžkou Alfou 159 (pohotovostní hmotnost 1,5 tuny) je ale velmi dobrá, i když se projeví ve spotřebě, s níž jsme nešli pod 10 litrů. Výrobcem uváděná kombinovaná spotřeba 8,1 l/100 km však nemusí být z říše snů, pokud je poměr vašich cest rozložen mezi cestování ve městě i po dálnici. Při kratších cestách se ale připravte spíše na spotřebu na hranici 10 l/100 km a máte-li sportovního ducha a s Alfou Romeo 159 si chcete hlavně užít, vyšplhá se ještě i o několik litrů výš. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,7 s je ale dobrý parametr a budete mít stále chuť je využít.

Pro sebevědomé muže

V našich končinách je již tradicí, že Alfa Romeo je značka pro „srdcaře“. Mnozí si Alfu 159 zálibně prohlížejí, skoro každý se za ní otočí, ale koupí si ji ti, kteří vědí přesně, co chtějí. Auto, které má styl, duši, sportovně naladěný podvozek i motor, přitažlivý design a nádech extravagance. Nevadí jim, že není úplně praktické a přes svou délku 4,66 m a šířku 1,83 m jim neposkytne příliš pohodlí. Zato ale máte pocit těsné provázanosti s interiérem, auto vás obklopuje téměř anatomicky a to je pro sportovní řidiče určitě kýžený zážitek.

Alfa Romeo 159 díky novému motoru nezůstává nic dlužna svému sportovnímu vzhledu a jízda s ní vám poskytne zážitek odpovídající očekávání. Zátah motoru, který se projevuje již od nízkých otáček a drží se až k nejvyšším hodnotám, zaslouží rozhodně pochvalu. S tímhle autem nepočítejte s žádným líným plazením po silnici, a tak si při jízdě dávejte dobrý pozor na omezení rychlosti a radary.

Sdílejte tento článek na Facebooku