Volvo má nový dvoulitrový benzinový čtyřválec

Sdílejte tento článek na Facebooku

Volvo představuje zcela nový čtyřválcový motor GTDi (Gasoline Turbocharged Direct Injection) se zdvihovým objemem 2 litry, kterým budou vybaveny modely Volvo S80, V70 a XC60. Tento motor vyniká vysokým výkonem při nízké spotřebě paliva.Nová technologie přeplňování vyvinutá společností Volvo, přímé vstřikování paliva a dva vačkové hřídele s funkcí proměnlivého časování ventilů vytváří unikátní kombinaci nízké spotřeby paliva, nízkých emisí a vysokého výkonu v širokém rozmezí otáček – to vše při mimořádně kompaktních rozměrech celé jednotky.

Nový benzínový motor 2.0 GTDi disponuje výkonem 203 koní, hodnota točivého momentu dosahuje 300 Nm již při 1 750 ot./min.

Systém přeplňování byl vyvinut ve spolupráci firem Volvo Cars, Borg-Warner Turbo System a výrobcem ocelových komponent, firmou Benteler Automotive. Turbodmychadlo (K03) je nejmenší svého druhu na trhu vzhledem k maximálnímu výkonu motoru. Nové turbodmychadlo nejen poskytuje vynikající výkon, ale zlepšuje také technologii čištění spalin tím, že umožňuje rychlejší zahřátí katalyzátoru.

Volvo S80 s tímto motorem a s automatickou převodovkou má spotřebovat pouze 8,3 litru paliva na 100 kilometrů.

Motor bude nabízen v kombinaci s automatickou šestistupňovou převodovkou Volvo Powershift nebo se šestistupňovou manuální převodovkou.

Tato nová šestistupňová automatická dvouspojková převodovka nabízí účinnost a jízdní dynamiku manuální převodovky spolu s jednoduchostí ovládání kvalitní automatické převodovky. Aktivace spojek je koordinována tak, aby při řazení nedocházelo k žádným ztrátám točivého momentu. Tím je zajištěn trvalý přenos síly typický pro běžnou automatickou převodovku při zachování výhod manuální převodovky.

Sdílejte tento článek na Facebooku