Už jste ochutnali pivo z čerstvého chmele?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Pokud patříte mezi znalce, víte, o čem je řeč. Pokud ne, seznámíme vás s ním. Pivo z čerstvého chmele už jsme totiž ochutnali. A to v limitované edici, kterou pro vás uvařil Budějovický Budvar už loni na podzim. Čepovat se začíná právě dnes. Chcete-li také okusit, pospěšte si!

Už nám dozrál

V ležáckém sklepě Budějovického Budvaru po více než 200 dnech dozrála v historii druhá speciální várka piva BUD Premier Select nefiltrovaný Limited Edition. Pivní speciál byl uvařen loni 3. září v podvečer z 360 kg čerstvě sklizených chmelových hlávek Žateckého poloraného červeňáku. Chmel vyrostl na chmelnici „Splav“, která patří do slavné lokality „Údolí Zlatého potoka“ v katastru chmelařské obce Blšany. Čerstvé chmelové hlávky patří mezi nejvzácnější pivovarské suroviny, neboť se musejí zpracovat bezprostředně po sklizni, tedy ve stejný den, kdy byly očesány. Z tohoto důvodu se v pivovarské praxi používají jen zcela výjimečně.

Proč je výjimečný?

„Vsypání voňavých chmelových hlávek čerstvě sklizeného Žateckého poloraného červeňáku je opravdu oslavou této výjimečné suroviny, kterou náš pivovar používá v sušené podobě ve 100 % dávky pro všechna piva Budweiser Budvar. Ze zkušeností z loňského roku jsme přesvědčeni, že Žatecký poloraný červeňák dovede propůjčit pivu výjimečnou pitelnost i v případě silného speciálu,“ prozradil nám Ing. Adam Brož, Ph.D., sládek Budějovického Budvaru a dodává: „Pivovarské kvasnice podtrhují zážitek z limitovaného speciálu svou velmi jemnou kvasnicovou chutí, typickou vůní a také charakteristickým zákalem. Limitovanou edici budeme opět dodávat pouze do vybraných restaurací, u nichž máme jistotu, že budou pivo dobře skladovat, ošetřovat, čepovat a také se budou starat o správnou sanitaci výčepů.“

Proč taková péče?

Nefiltrované pivo je velmi náchylné ke kontaminacím. Protože se kvasinky usazují ve výčepním systému, je nutné výčep denně proplachovat vodou a jednou týdně důkladně vyčistit alkalickým prostředkem. Kvasinky mají také tendenci usazovat se na dně sudu, což může způsobit rozdílný zákal v průběhu čepování. Proto se sud má skladovat hrdlem dolů a obrací se až těsně před naražením. Také vyšší teplota skladování může výrazně poškodit chuť. Pivo BUD je proto nutné skladovat při teplotě 8-12 °C. BUD Premier Select nefiltrovaný Limited Edition se i proto dodává pouze v sudech o objemu 20 litrů.

Kolik půllitrů je ve hře?

Limitovaná edice piva BUD má objem pouhých 400 hektolitrů, stupňovitost 16 a obsah alkoholu 7,6%. Pije se ze sklenic na nožce o objemu 0,3 litru. K jeho konzumaci je potřeba jistá zkušenost, zodpovědnost a vyzrálost. Proto jej výrobce doporučuje pouze osobám starším 21 let, které si toto výjimečné pivo dokážou opravdu vychutnat. Od 1. dubna čepují toto výjimečné pivo vybrané restaurace v České republice, na Slovensku, v Německu a ve Velké Británii. Seznam restaurací v ČR najdete na internetu na www.budvar.cz.

Jak nám chutnalo

Můžete se těšit na skutečně výjimečný zážitek. Lahodná chuť s výraznou stopou sladu, temně medová barva a pořádně hustá pěna, přitom se lehce a příjemně pije. Vyšší obsah alkoholu vám ale snadno stoupne do hlavy, proto ochutnávejte s rozvahou.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek