Autosalony už nelákají, automobilky vystavují jinde a jinak

Sdílejte tento článek na Facebooku

Zatímco ještě před několika lety nemohla žádná velká automobilka na mezinárodním autosalonu chybět, dnes už tyto obří a extrémně nákladné akce trochu ztrácejí svůj lesk. Atraktivní zůstávají hlavně pro asijské značky, zatímco mnohé evropské automobilky se začínají poohlížet po jiných příležitostech, jak vystavit své novinky. V současné době jsou v kurzu technologické veletrhy, velké designové eventy či setkání start-upů. Tyto akce totiž více zviditelní technologickou vyspělost značky a posílí její image jakožto progresivního aktéra v oblasti inovací. Největší přehlídka technologických inovací na evropském kontinentu, VivaTech 2024, se koná od 22. do 25. května v Paříži.

Kdo bude ve francouzské metropoli na veletrhu VivaTech k vidění? Tuto akci si rozhodně nenechají ujít francouzské automobilky, aby představily na domácí půdě svoje největší technologické skvosty. Velkou show chystá například automobilka Peugeot.

Expozice, hvězdy, setkání

Veletrh VivaTech se koná na slavném pařížském výstavišti Paris Expo v Porte de Versailles, tedy tamtéž jako ikonický „Mondial de l’automobile de Paris“ neboli Pařížský autosalon. VivaTech láká hlavně na expozice téměř tří tisíc vystavovatelů. Na programu ale budou i desítky odborných konferencí s téměř pětistovkou exkluzívních přednášejících z různých oborů. V loňském roce byl jedním ze „spíkrů“ sám francouzský prezident Emmanuel Macron. Přišel také zakladatel Tesly Elon Musk. V letošním roce dorazí například Serena a Venus Williamsovy, prezident Evropské Rady Charles Michel či známý americký politik John Kerry. Dále se na akci VivaTech plánuje obří setkání nejznámějších influencerů a na své si přijdou i vyznavači gammingu a esportů.

Inception neboli začátek

Také Peugeot vyslal na svou pařížskou expozici své největší osobnosti. Ve středu 22. května dorazí ředitel marketingu Phil York, ve čtvrtek produktový ředitel Jérôme Micheron a v pátek šéfdesignér Matthias Hossann. A o čem bude řeč? Zejména o budoucích produktech značky Peugeot. Nejmarkantnějším příkladem budoucnosti francouzské automobilky je extravagantní koncepční vůz Peugeot Inception, který se francouzské veřejnosti představí poprvé v historii. Zajímavé je, že tento koncept na rozdíl od svých předchůdců neměl mezinárodní premiéru na autosalonu, ale právě na technologickém veletrhu v Las Vegas. Ještě zajímavější ovšem je, že Peugeot Inception loni zavítal do Prahy, kde se stal hlavní hvězdou veletrhu mobility e-Salon. Češi tak paradoxně zažili veřejnou premiéru tohoto ikonického konceptu o více než půl roku dříve než Francouzi.

Geny budoucí generace

Důležitost konceptu Inception spočívá v tom, že tento vůz nově interpretuje geny značky a vstupuje do nové éry designu. Má velmi výrazné, a přesto jednoduché a čisté linie. Jeho povrchová úprava a použité textury ladí s digitálním světem. 100% elektrický Peugeot Inception je vybaven technologií 800 V. Jeho baterie o kapacitě 100 kWh umožňuje ujet na jedno plné nabití 800 km. Interiér konceptu je ukázkou nových technik, které bude Peugeot používat, aby splnil závazek skupiny Stellantis snížit do roku 2030 svou uhlíkovou stopu o více než 50 % ve srovnání s 2021 a do roku 2038 se stát plně bezemisním. Kromě klíčového místa v ekologické strategii značky má Inception význam i v tom, že značná část z jeho designových a technologických prvků se objeví i v budoucích vozech Peugeot.

Sci-fi volant

Jedním z prvků budoucnosti Peugeotu je nový volant Hypersquare. Ten je na veletrhu VivaTech vystaven formou divácky atraktivního demonstrátoru, na kterém mohou návštěvníci otestovat nový způsob ovládání vozu. Zařízení Hypersquare vede k novým, přirozeným, jednodušším a intuitivnějším gestům. Řidiči mohou pouhými několika kliknutími nebo stiskem konečky prstů ovládat všechny parametry vozidla, aniž by sundali ruce z ovladače řízení. Hypersquare tak v kombinaci s technologií steer-by-wire zjednodušuje řízení a zvyšuje jeho instinktivnost. Nový revoluční volant se ve vozech značky Peugeot objeví už v roce 2026!

Jedna ruka uřídí deset aut

Další převratnou novinkou, kterou na stánku Peugeot lze spatřit, je technologie Remote Driving. Jedná se o způsob, jak řídit vozidla na dálku. K tomu je třeba mobilní připojení a mnoho kamer zabudovaných do vozidla. Vozy jsou pomocí této technologie připojeny na stanici, ve které sedí vyškolený specialista schopný ovládat z jednoho místa hned několik vozidel současně. Tato technologie by mohla v budoucnu najít uplatnění například pro distribuční firmy či pro služby pronájmu vozidel.

Toto je jen velmi zběžný pohled, co můžete na veletrhu VivaTech spatřit. Podobných expozic je na veletrhu VivaTech v Paříži tolik, že na jejich shlédnutí budete potřebovat několik dní.

Sdílejte tento článek na Facebooku