Toyota Auris – redakční test

Sdílejte tento článek na Facebooku

Rodinný hatchback Toyota Auris se představil před nedávnem v novém kabátě. Od aut v této třídě očekávají zákazníci především dobrý poměr cena/užitná hodnota a také vysokou míru praktičnosti. Auris kromě toho nabídne i modernizovaný design a samozřejmě také v souladu s dnešním trendem nižší spotřebu a emise. Co nabídl nám v redakčním testu?

Testovaný vůz

– Auris 5HB 1.6 Valvematic (výbava Luna)
– výkon: 97 kW/132 k
– točivý moment: 160 Nm při 4400 ot./min.
– rozměry: 4245 x 1760 x 1515 mm
– zrychlení z o na 100 km: 11,9 s
– kombinovaná spotřeba: 6,3 l/100 km

Větší auto za nižší cenu

Nový Auris 2010, který uvedla Toyota na český trh 1. dubna, bude v základní ceně 299 900 Kč nabízet o 2,5 cm delší karosérii, i když se stejným rozvorem 2600 mm. Nová je maska chladiče, světlomety, nárazník a spoiler. Směrová světla byla umístěna do vnějších zpětných zrcátek, čímž získal Auris elegantnější vzhled. Širší dojem vytváří nově tvarovaný zadní nárazník a vodorovné členění zadních světlometů.

Měkčí plasty a lepší uložení ruční brzdy řidiče potěší

Interiér získal vlídnější tvář díky novým materiálům použitým na přístrojovou desku, které působí měkčím a kvalitnějším dojmem. Ruční brzda byla posunuta níž a tlačítko k jejímu uvolnění dostalo lepší tvar. Z fotografie je zřejmé, že kořen páky ruční brzdy řidiči nepřekáží a tvar rukojeti je příjemnější než dřív. Také čalounění sedadel má modernější design.

Všechny motory mají plnit Euro 5

Auris můžete mít ve třech zážehových a dvou vznětových motorizacích, přičemž výrobce předpokládá, že nejžádanější bude 1,6 Valvematic, což byl i motor v testovaném vozu. Všechny motory plní normu euro 5 (pouze u motoru 1,4 D-4D 90 to bude až od modelů vyrobených v červenci 2010). Emise zážehového motoru 1,6 se pohybují od 146 g CO2/km u manuální převodovky ke 132 g u modelu s převodovkou MultiMode.

Lepší podvozek a méně hluku

Změna v zavěšení předních kol znamená zejména lepší stabilitu díky většímu rozchodu kol. Snížil se i hluk v kabině. Inovovaný je i posilovač řízení, i když u vozu tohoto typu od řízení příliš velkou odezvu ani zábavu neočekáváte.

Ceny zákazníka určitě ovlivní

S novým modelovým rokem připravila Toyota i nové ceny. Pro 5 dveřovou verzi s motorem 1,6 l Valvematic a výbavou Terra Cool (základní výbava) bude v nabídce za cenu 334 900 Kč, přičemž další finanční výhody získáte při nabízeném financování Genio 50/50 od Toyoty. Při volbě této možnosti stačí zaplatit polovinu ceny vozu a na druhou polovinu ceny poskytne zákazníkovi bezúročný úvěr na 1 rok společnost TFSCZ. Po uplynutí 1 roku má zákazník možnost výběru – jednorázově úvěr doplatit nebo si zbylou částku rozložit do dalších splátek.

Toyota Auris je samozřejmě jedním z mnoha rodinných hatchbacků, které nijak zvlášť nevyčnívají z řady a určitě si ji nevyberou extravagantní jedinci. Pro zákazníky, kteří se potřebují pohodlně přepravit na určené místo i s celou rodinou a zavazadly nebo týdením nákupem však určitě nejen díky výhodné ceně stojí za úvahu.

Sdílejte tento článek na Facebooku