Jste „sova“ nebo „skřivan“? Má to prý vliv na váš sexuální život.

Lidé večerního chronotypu, označovaní běžně jako sovy, si podle výzkumu amerických odborníků užívají dobrodružnějšího sexuálního života, mají více sexu i sexuálních partnerů. Skřivani, tedy lidé ranního typu, bývají v sexu konzervativnější, podle vědců jsou však úspěšnější v dlouhodobých vztazích.

Z výzkumu vědců z Pennsylvania State University vyplývá, že lidé večerního typu – tedy sovy – mají uvolněnější sexuální život než typy ranní neboli skřivani, kteří naopak bývají konzervativnější. Obdobné závěry předložila i studie odborníků z University of Chicago, podle které mívají sovy více náhodného sexu, skřivani jsou však úspěšnější v dlouhodobých vztazích. „Vzhledem k tomu, že tradičním časem pro navazování známostí, randění a flirtování je večer, nejsou tyto výsledky příliš překvapující. Tendence sov k promiskuitnějšímu chování a volnější sexualitě je pak v souladu s jejich obecnými sklony k dobrodružnějšímu životu,“ komentuje výsledky výzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz. Pokud se partneři ve svém chronotypu neshodují, neznamená to nutně nespokojenost v sexu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o vrozené biologické nastavení, které se nezmění, je důležitá vzájemná komunikace a pochopení představ a přání toho druhého. Klíčem ke spokojenému intimnímu životu může být také dobré načasování a plánování sexu,“ radí Durčák.

Jiná studie zveřejněná v odborném žurnálu Evolutionary Psychology zase přinesla zajímavé zjištění, že ženy-sovy jsou ve svém sexuálním chování více podobné mužům než ženám-skřivanům. U žen s večerním chronotypem byly totiž odhaleny hladiny hormonu kortizolu ve výši, která je obvyklá u mužů. „Kortizol je spojován s vysokou energií, stresem, kognitivními funkcemi, ale i vzrušivostí. Ženy-sovy tak dle průzkumu častěji žijí single, více riskují a jsou promiskuitnější,“ dodává Adam Durčák.

Foto: Ruzovyslon.cz