Rozkoš a touha ve Versailles

Sdílejte tento článek na Facebooku

Jsou Versailles místem symbolizujícím moc? Ano, ale také místem rozkoše, touhy a hýření. Ze skromného loveckého pavilonu si Ludvík XIV. zbudoval mládenecký příbytek, aby se měl kam uchýlit se svými láskami. Kniha líčí otevřenou formou, jak byly Versailles vybudovány a využívány k milostným hrátkám, od Ludvíka XIV. až po Ludvíka XVI., po francouzskou revoluci. Též dává nahlédnout do sexuálního života francouzských panovníků, který nebyl nijak chudý (až na Ludvíka XVI.), a na to, jak je milenky ovlivňovaly. 

Později si  přes zásadní nesouhlas svého ministra financí Colberta Ludvík IX. prosadil, že si tam zařídí nevěstinec svých mladých let. A tak se tam v rozverném víru střídaly milenky a jeho oblíbenkyně, počínaje paní de Montespan a konče paní de Maintenon, ale i ženy, s nimiž král zažíval chvilkové milostné povyražení na jediný večer. Laškovalo se tam se zanícením v komnatách s výzdobou, o niž se postaral malíř Le Brun, nebo za křovinami a keři zahrad, o něž se zasloužil věhlasný královský zahradník Le Nôtre.

Po milcích Filipa I. Orleánského a orgiích jeho syna Filipa II. Orleánského z doby, kdy jako regent vládl za Ludvíka XV., soupeří o čest posloužit neukojitelné žádostivosti Ludvíka XV. slečny z Parc-aux-cerfs, jež pro krále vybírala jeho oficiální „favoritka“ paní de Pompadour. V předvečer Velké francouzské revoluce se za unaveného Ludvíka XVI., posměšně řečeného Měkký, který se dře, aby uspokojil Marii Antoinettu, tato „malá Sodoma“ s uvolněnými mravy vybouří naposledy.

 

Erotické dějiny Versailles, to je titul knižní novinky, kterou nyní najdete na pultech knihkupectví. Autory jsou Michel Verge-Franceschi a Anna Moretti.

Sdílejte tento článek na Facebooku