Řidiči se cítí jako páni – hlavně ti mladí

Sdílejte tento článek na Facebooku

Když se vědci z Ottawa University vyptávali čtyř stovek řidičů, od velmi mladých až po seniory, zjistili, že skoro všichni mají pocit, že řídí opravdu dobře.

Zvlášť příznivě se hodnotí řidiči v porovnání se staršími majiteli řidičských průkazů. Vědci varují, že tento pocit nadřazenosti může vést k nehodám.

Sylvain Gagnon a jeho tým se vyptávali řidičů, jak se vyrovnávají s řízením v různých podmínkách včetně špatného počasí, hustého rychlého provozu nebo nutnosti náhle zastavit. Pak dobrovolníky žádali, aby odhadli, nakolik je pravděpodobné, že oni sami – v porovnání s jinými řidiči – budou mít nehodu.

Všichni dotazovaní, muži i ženy, starší i mladší, odhadli, že řídí lépe než „průměrný řidič“.

Nejvíce si za volantem věří mladí lidé. Řidiči středního věku se cítí nadřazeni kolegům stejného věku a jsou přesvědčení, že vozidlo ovládají mnohem lépe, než mladíci či staříci. Starší řidiči (nad 65 let) jsou už jen přesvědčeni, že řídí lépe než ostatní řidiči podobného věku.

„Když si někdo myslí, že je lepší řidič než ostatní, je možné, že se za volantem začne chovat jinak a nesoustředí se tak, jak by měl. Tak velká míra sebedůvěry může pomoci vysvětlit, proč právě nejmladší řidiči způsobují nejvíce nehod,“ řekl Gagnon reportérům BBC.

Sdílejte tento článek na Facebooku