
Erektilní dysfunkce postihuje až deset procent mužské populace. Jedná se však o otázku choulostivou a ne každý z nás má chuť se o ní otevřeně bavit. Navíc mnozí muži ani nevědí, na koho se s takovým problémem obrátit. Na nejčastější otázky na téma erektilní dysfunkce odpovídá MUDr. Jaroslav Jarabák z Urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Které muže postihuje porucha erekce nejčastěji? V jaké věkové kategorii?
Pravděpodobnost výskytu poruchy erekce (erektilní dysfunkce) závisí na věku a častější výskyt mezi staršími muži je zřejmý, nemusí se však jednat o nevratný následek procesu stárnutí. V dnešní době existuje moderní léčba, která je velmi účinná. Udává se, že s léčbou erektilní dysfunkce lze dosáhnout uspokojivého sexuálního života ve více než devadesáti pěti procentech případů.
Kolik mužů touto poruchou trpí?
V odborné literatuře se uvádí desetiprocentní celosvětová incidence (nemocnost) erektilní dysfunkce. Jinými slovy to znamená, že ze sta mužů jich zhruba deset trpí ED. Vzhledem k tomu, že v minulosti byly snahy tento problém tabuizovat, se však jen každý desátý postižený muž odhodlá a vyhledá pomoc lékaře. Bohužel i v dnešní době panuje mezi muži všeobecný stud se se svým problémem svěřit. Přitom stačí jen překonat prvotní ostych a rozhodnout se zajít k lékaři.
V České republice bylo provedeno několik průzkumů sexuálního chování reprezentativního vzorku mužské populace. Výsledky ukazují, že zhruba devatenáct procent mužů někdy v životě trpělo poruchou erekce a patnáct procent mužů má sexuální problémy aktuálně.
Přibývá i těch mladších, proč?
Erektilní dysfunkce není fenoménem jenom stárnoucího muže, vyskytuje se i v mladších věkových skupinách, kde její výskyt souvisí především s psychickými faktory (stres, starosti v práci, v rodině, finanční potíže aj.) I nejčastější lidské zlozvyky a závislosti vedou ke vzniku poruch erekce. Nadměrná konzumace alkoholu, kouření, užívání drog, nezdravý životní styl. To vše má vliv nejen na psychiku, ale i na cévy, což ve svém důsledku může vést k erektilní dysfunkci. Rozhodně nejde o problém zanedbatelný – odhaduje se, že kouření a nadměrná konzumace alkoholických nápojů se podílí na celkovém výskytu ED asi jednou čtvrtinou.
Co je příčinou poruch erekce?
V mnoha případech to může být i projev začínajícího jiného, dosud skrytého onemocnění (srdce, oběhové soustavy…). Při tak složitém reflexním ději, jakým erekce je, hraje roli několik faktorů od prostředí, psychického rozpoložení
obou partnerů až k závažným onemocněním, která se mohou poruchami erekce projevit. Počínající selhání erekce může být vůbec prvním příznakem jiného závažného onemocnění jako je např. cukrovka, ischemická choroba srdeční a další. Proto by se poruchy erekce neměly podceňovat a nemocný by se měl se svým problémem svěřit svému lékaři.
Vyhledávají muži pomoc u odborníků?
Zdůrazňuji, že erektilní dysfunkce může být prvním příznakem jiného, zatím skrytě probíhajícího onemocnění, proto její diagnostika a léčba patří jednoznačně do rukou odborného lékaře – urologa, sexuologa, androloga. Volně prodejné léky tyto možnosti neumožňují a jejich účinnost v léčbě erektilní dysfunkce je diskutabilní.
Jak se poruchy erekce léčí, respektive jak a čím je léčí odborníci?
K dispozici je široká paleta léčebných možností od psychoterapie, změny životního stylu přes nejrůznější doplňkové pomůcky, medikamentózní terapii a injekční léčbu až po implantaci tzv. penilních protéz. Lékem první volby v současné době jsou moderní tabletové preparáty, nazývané zkratkou iPDE5.
Jak se mají postavit k takovému problému u svého partnera ženy?
Pozitivní psychická podpora a trpělivost ze strany partnerky je důležitou součástí komplexní léčby muže s poruchou erekce. Velice často je to právě ona, která přesvědčí svého partnera k vyhledání odborné pomoci.
Jaká rizika hrozí pacientovi, který si preparáty na podporu erekce objedná přes internet?
Internetový obchod poskytuje možnost zachování si své anonymity a to často vede postiženého muže ke koupi „zázračných mužských pilulek“ právě přes internet. Svou anonymitu si zachovává ale i prodávající, proto si často muž místo „zázračné pilulky“ koupí neúčinný padělek. Koupě neúčinného padělku je relativně ten lepší případ.
Zavedení tabletové léčby cca před l5 lety znamenalo revoluci v léčbě poruchy erekce. Užívání těchto léků, patřících do skupiny inhibitoru PDE5, má však jistá omezení. Tím je absolutní kontraindikace současného užívaní těchto léků s nitropreparáty. Neznalost daného faktu v kombinaci s možností koupě originálu inhibitoru PDE5 přes internet může mít pro kupujícího muže fatální následky pro činnost kardiovaskulárního aparátu. V tom tkví největší nebezpečí internetového prodeje „zaručeně bezpečných tablet“ ke zlepšení mužského potenciálu a to je ten horší případ. Proto opakovaně zdůrazňuji – porucha erekce je onemocnění jako každé jiné, může být prvním projevem jiného, mnohdy závažnějšího onemocnění a proto její léčba patří do rukou odborníků.