Nejen v době světové hospodářské krize jsou peníze nosným tématem. Ten jich má víc, ten zase míň, na to už jsme si zvykli. Může se ovšem stát, že peníze se stanou problematickým bodem partnerského vztahu. Jak to udělat, aby tyhle barevné papírky neohrozily vaše soužití s partnerkou?
Může to být důvod k rozchodu
Možná vám to přijde směšně přehnané tvrzení, ale peníze mohou udělat pořádnou díru i do skvěle fungujícího vztahu, a to jak v případě jejich nedostatku, tak nadbytku. Klasikou, kterou mnozí z vás dobře znají, jsou hádky o množství peněz, které je vhodné utratit za dovolenou, nové auto nebo třeba svatební hostinu. Neshody na peněžní téma mohou časem gradovat a mít na vztah negativní důsledky, o ztrátě respektu nebo důvěry vůči tomu druhému nemluvě.
Kdy je čas mluvit o rozpočtu
Upřímnou debatu na téma finance byste proto měli zavést ve chvíli, kdy se váš vztah dostane do takzvaných „vážných“ kolejí. To může být individuální a záleží na vás, co považujete za rozhodující krok, definující serióznost vašeho vztahu, jestli roční výročí, první společnou dovolenou, společné bydlení, svatbu nebo dítě. Co se peněz týče, měli byste k sobě zkrátka být upřímní. Aby vše probíhalo hladce, je třeba si navzájem sdělit své představy do budoucna. Můžete si vytvořit společný spořící účet, rozdělit pravomoci v rámci společných financí nebo určit, kdo bude zodpovědný za pravidelné měsíční platby účtů – zkrátka cokoli, co vám pomůže eliminovat roli peněz jako potenciálního nepřítele vašeho vztahu.
Jak je rozdělit
Obecně můžeme pracovní výdělek využít dvěma způsoby – pro zábavu, nebo jako jistotu a finanční oporu. Obojí má své pro a proti. Je skvělé užívat si každý den naplno, zároveň není od věci mít něco stranou pro eventuální černé zítřky. Problém nastává, když je jeden z partnerů skrblík a druhý na hodnotu peněz moc nehledí. S tvrzením, že peníze jsou od toho, aby se utrácely, asi spořivou přítelkyni příliš nepotěšíte. Vše je ale o kompromisu. Koneckonců se mohou při hospodaření se společným rozpočtem uplatnit obě strany mince. Spořivá přítelkyně vás bude držet na uzdě, budete-li mít chuť utrácet za blbosti a vy ji zase můžete přesvědčit, že dovolená u moře představuje mnohem hezčí strávení volných chvil než babiččina chalupa.
Co dělat, když dojdou?
A co dělat, když se jeden z vás ocitne ve svízelné finanční situaci či dokonce v dluzích? Zkuste se první zhluboka nadechnout a neřešit vše s horkou hlavou. Získaný odstup vám pomůže vidět problém v jasnějších barvách, ať už je vina na vaší straně nebo na straně partnerky. Důležité je problém si přiznat a začít je společnými silami řešit. Možná se budete divit, kolik dalších párů řeší podobné neshody v manželských a partnerských poradnách.