Opel Ampera zná cenu

Sdílejte tento článek na Facebooku

Opel připravuje rozběh sériové výroby elektromobilu Ampera. Vůz má vyhovovat potřebám naprosté většiny uživatelů, protože vedle sady lithium-ionových akumulátorů o výkonu 16 kWh je vybaven i unikátním systémem elektrického pohonu, který zásadně zvětšuje akční rádius vozu. Ampera nabízí výhody elektromobilů (především nulové emise a pozoruhodnou dynamiku), ale netrpí jejich obvyklými neduhy (omezený dojezd či velmi dlouhá doba pro dobití). Výrobcem doporučená „evropská“ cena Ampery začíná na částce 42 900 EUR (včetně DPH). Zájemci o nový elektromobil Opel Ampera se mohou registrovat na stránkách www.opel-ampera.com a poté budou dostávat nejenom čerstvé informace o vývoji a výrobě jejich vozu, ale budou mít jako první možnost si Amperu i otestovat. A samozřejmě budou se moci stát i prvními majiteli – první Ampery se za svými majiteli vypraví ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011.

Někteří výrobci dělí cenovou nabídku svých elektromobilů na dvě části: cenu za vůz a leasingovou cenu za sadu akumulátorů. To opticky zvýhodňuje jejich modely, protože nabídka jasně nespecifikuje leasingový koeficient. Prakticky je ale součet ceny vozu a několikaletých leasingových splátek shodný s cenou, která rovnou zahrnuje cenu vozu i akumulátorů. Nabídka automobilky Opel vylučuje podobná nedorozumění, protože cena Ampery rovnou zahrnuje jak vůz, tak i akumulátory.

Opel Ampera je elektromobilem, který dokáže bezproblémově fungovat v nejrůznějších klimatických podmínkách. Kola vozu jsou vždy a za všech okolností poháněna pouze elektricky. Při jízdách do vzdálenosti 40 až 80 km je trakční elektromotor napájen ze sady lithium-ionových akumulátorů o výkonu 16 kWh. Při jízdě v čistě elektrickém režimu Ampera neprodukuje žádné škodlivé emise.
Nezávislé studie ukazují, že asi 80 procent Evropanů najede denně méně než 60 km, což znamená, že Ampera svých dojezdem na energii akumulátorů odpovídá tomuto limitu. Vybité akumulátory lze dobít z běžné elektrické sítě 230 V během pouhých třech hodin.

Pokud se řidič vydává na delší cestu, spustí se po vyčerpání akumulátorů malý zážehový motor pohánějící generátor, který dodává energii trakčnímu elektromotoru a dobíjí akumulátory – akční rádius na jednu nádrž potom činí více než 500 km. Tento systém znamená, že Ampera dokáže bez jakýchkoli omezení sloužit celé rodině jako normální rodinný automobil.

Ampera nese zřetelné rysy nového designérského jazyka automobilky Opel – výrazná maska chladiče, velké logo automobilky, tvarovaná koncová světla… Interiér Opelu Ampera se má vyrovnat nejlepším modelům střední třídy mj. zásluhou audiosystému Bose nebo dotykového monitoru v palubní desce.

Opel Ampera již stihl získat i první ocenění od odborné veřejnosti – například známý server www.whatcar.co.uk udělil Ampeře cenu „Greenest Car of the Year“, francouzský magazín L’Automobile ocenil Amperu cenou za inovativnost, polský magazín Auto Swiat přisoudil Ampeře titul „Nejlepší elektromobil“.

Sdílejte tento článek na Facebooku