Největší slávista zemřel

Sdílejte tento článek na Facebooku

V pátek ráno 30. října odešel do fotbalového nebe legendární útočník a mistr Evropy z roku 1976 František Veselý. Bylo mu pouhých šedesát pět let.

František Veselý odehrál nejvíce zápasů ve slávistickém dresu v celé historii klubu. Nastoupil do 920 utkání, z nichž 404 bylo ligových, ve Slavii působil v letech 1965 – 1980. Po odchodu ze Slavie nastupoval v dresu Rapidu Vídeň.

Jako první fotbalista se dotkl míče na novém stadionu v Edenu, když 7. května 2008 provedl v historické replice slávistického dresu slavnostní výkop prvního utkání proti Oxfordu.

Celý svůj život prožíval s červenobílými barvami každý okamžik jejich fotbalových utkání, v hledišti nikdy nechyběl, jezdil i na utkání, která Slavia hrála venku.

Za Slavii hrával v padesátých letech jeho otec a jeho syn, také František, hrál ve Slavii v první polovině devadesátých let. Do Slavie ho přivedl trenér Emil Seifert, se kterým později v Dukle Praha získal mistrovský titul. František Veselý se vrátil do Slavie, se kterou bojoval o návrat do nejvyšší soutěže, což se nakonec Slavii podařilo. Po vítězném utkání s Plzní ho fanoušci nosili nad hlavami.

Za reprezentaci nastoupil poprvé v roce 1965, nosil reprezentační dres dvanáct let až do roku 1977. V reprezentaci odehrál 34 utkání a vstřelil 3 branky. V roce 1976 získal v Bělehradě titul mistra Evropy, v semifinále proti Nizozemí odehrál parádní zápas, nahrál na jednu branku Nehodovi a druhou vstřelil sám.

Ve Slavii nosil kapitánskou pásku. V.Houška v knize Věčná Slavia jeho hru charakterizoval takto: „Neustále mátl svým strážcům hlavu. Neběhával po jedné trati, fluktuoval z křídla na křídlo, centroval levou i pravou, pádil středem, kličkoval, rozehrával, přihrával, unikal, vnikal, pronikal, střílel. Byl nepostižitelný jako vlna v moři, byl nepolapitelný jako srna, byl nepotlačitelný jako myšlenka.“

Ve Slavii vstřelil 250 gólů, z toho 61 ligových. Kariéru v sešívaném dresu uzavřel František Veselý až v 37 letech. Po skončení kariéry nastupoval za tým internacionálů.

Sdílejte tento článek na Facebooku