Nejlepší kniha roku je již v Čechách

Sdílejte tento článek na Facebooku

Právě vychází Tajný deník Hendrika Groena, který se pyšní oceněním „Nejlepší nizozemská kniha roku 2016“. Práva na román, který se přes noc stal bestsellerem, byla prodána již do čtyřiceti zemí od Brazílie po Japonsko. Čtenáři, kritika i mnozí spisovatelé se o knize vyjadřují jako o bezkonkurenčně nejlepším evropském humoristickém románu posledních let.

Kdo je však jeho autorem zůstává záhadou. „Hendrik Groen“ je totiž pseudonym a o tom, kdo se za ním skrývá, se nejen v Nizozemsku vedou vášnivé spory. Spekuluje se o slavném spisovateli, známém stand-up komikovi, ale i o úplně neznámém postarším knihovníkovi – debutantovi. Ať už je Hendrik Groen kdo chce, teď dostávají možnost okusit jeho chytrý humor i čeští čtenáři.

„Je mi 83 a čtvrt a pořád ještě nemám rád staré lidi,“ píše Hendrik. A zároveň ujišťuje, že nic v jeho tajném deníku není lež, ale zároveň ne všechno je pravda. Stařík Hendrik žije v domově důchodců v Amsterdamu s názvem Dům zapadajícího slunce. Od zbytku jeho osazenstva se však radikálně liší. Nezajímá ho popíjení slabého čaje, senilní žvatlání a věčné stížnosti na zdravotní problémy (zejména zácpu). Nechce pěstovat muškáty, ani vykládat pasians. Zájmy a zvyky jeho vrstevníků mu naopak pěkně lezou na nervy. Hendrik by si totiž v životě „rád ještě něco užil“.

Ve svém deníku zaznamenává s místy až cynickou, vždycky však nekonečně vtipnou otevřeností všechny trable neodlučně spojené s životem starých lidí, stejně jako své potrhlé pokusy, jak se vzepřít přírodě. Hendrik touží narušit ubíjející stereotyp a klid podzimu života a je ochoten pro to udělat prakticky cokoliv. Třeba i založit „extremistický anarchistický klub“ s výmluvným názvem „Staří-ale-ne-mrtví“, jehož cílem je zvýšit prožitek z pokročilého věku pořádáním výletů a jehož základní pravidlo zní „Veškeré kňourání se zakazuje!“

Román není jen legrační, ale upozorňuje i na důležité společenské téma – chování a péče společnosti o staré lidi.

V současné době se na motivy Tajného deníku Hendrika Groena připravuje TV seriál, který má prý svým stylem připomínat populární Kancl Rickyho Gervaise.

Sdílejte tento článek na Facebooku