Londýn hledá řidiče

Sdílejte tento článek na Facebooku

Obyvatelé britské metropole Londýna dostanou jako jedni z prvních na světě možnost vyzkoušet v provozu nové vozy Ford s nulovými emisemi. Městská část Hillingdon hledá dobrovolníky pro jízdní zkoušky elektromobilů Ford BEV (Battery Electric Vehicle, vozidlo s akumulátorovým pohonem), založených na modelu Focus. Tato vozidla byla vyvinuta v rámci britské vládní iniciativy na podporu vozů s mimořádně nízkými emisemi uhlíkatých látek.

Až 20 domácností v Hillingdonu bude provozovat vozy Ford Focus BEV po dobu tří měsíců. Cílem programu je kromě jiného ověřit potenciál této technologie pro možné budoucí nasazení v sériově vyráběných modelech Ford of Europe.

K dobíjení akumulátorů bude účastníkům programu sloužit jak nově budovaná infrastruktura na území městské části, jejíž zprovoznění je naplánováno na začátek roku 2010, tak dobíjecí místa zřízená přímo v jednotlivých domácnostech.

Pět automobilů pro tento projekt dodá konsorcium tvořené společností Ford, energetickou korporací Scottish and Southern Energy a univerzitou ve Strathclyde.

Projekt flotily BEV je částečně financován vládní Radou pro technologickou strategii, která podporuje inovativní dopravní řešení směřující ke snížení emisí CO2.

Ford Focus BEV

Prototyp Focus BEV vychází ze současné generace evropského Fordu Focus. Jeho inovativní hnací ústrojí dodal strategický partner projektu, společnost Magna.

Vozy Focus BEV neprodukují v místě svého provozování žádné emise, ale na rozdíl od již existujících elektrických automobilů také nijak neomezují své uživatele v jejich dopravních potřebách. Stále nabízejí prostor pro pět cestujících, prakticky řešený zavazadlový prostor a další přednosti běžného Fordu Focus.

Prototypy vozu Ford Focus BEV jsou poháněny elektrickým trakčním motorem o výkonu 100 kW, napájeným z nejmodernějšího lithium-ion akumulátoru o kapacitě 23 kWh. Automobil vyvine nejvyšší rychlost 136 km/h a jeho akční rádius činí až 120 km. Dobíjení akumulátoru z běžné rozvodné sítě pod napětím 230 V trvá šest až osm hodin.

Sdílejte tento článek na Facebooku