Králičí implantáty mohou pomoci při nedostatečné erekci

Sdílejte tento článek na Facebooku

Problémy se sexuální funkcí by mohly být již brzy minulostí. Vědcům se podařilo úspěšně implantovat topořivá tělesa. Zatím to ale testovali jen na králících.

Američtí vědci úspěšně rekonstruovali kavernózní čili topořivá tělesa penisu z dárcovských buněk. Prokázali, že takto vylepšený orgán může fungovat. Králíci s implantáty se pokoušeli o sex už jednu minutu poté, co se ocitli poblíž samičky. A jak píše list Metro, 83 procent z nich se o to pokoušelo úspěšně.

„Naše výsledky jsou povzbudivé a ukazují, že je tu naděje pro pacienty, kteří potřebují rekonstrukci penisu. Doufáme, že pacienti s vrozenými abnormalitami penisu, lidé po rakovině penisu, zranění nebo i v některých případech lidé trpící erektilní dysfunkcí by v budoucnosti mohli této technologie využít,“ vysvětluje profesor Anthony Atala, který studii na Wake Forest University v Severní Karolíně vedl.

Penis savců je složitý orgán. Když je poškozen, bývá velmi těžké ho opravit. Erekci způsobují párová topořivá tělesa. Ta však mohou být poškozena nemocí nebo zraněním a může se také stát, že pokud dlouho nedojde k erekci, začnou odumírat. Toto riziko postihuje zejména pacienty po operaci rakoviny prostaty.

Vědcům se podařilo v laboratoři nechat vyrůst erektilní tkáň. Měsíc poté, co ji implantovali králíkům, začaly se v jejich orgánech tvořit nové prokrvené struktury. U dvanácti králíků pak vědci těmito implantáty nahradili celá topořivá tělíska.

Hlavním testem pak byla funkčnost implantátů. Deseti z dvanácti takto operovaných králíků funguje po sexuální stránce normálně. A to už měsíc po zavedení implantátů.

Sdílejte tento článek na Facebooku