Hanwag – boty nejen na trek

Sdílejte tento článek na Facebooku

Už skoro 100 let v Bavorsku ručně šijí boty, které musí něco vydržet, a které vás nenechají ve štychu. Firmu založil Hans Wagner v roce 1921 a značku složil ze začátečních písmen svého jména – Hanwag. V té době ještě bylo docela normální, že produkty dostávaly pojmenování po svých tvůrcích, kteří do nich vložili to nejcennější – své jméno, a nebylo potřeba hledat ohromující „světové“ názvy. Dnes si z nabídky Hanwag můžete vybrat boty pro náročné skalnaté výstupy, ale také na lehký trek, které jsme vyzkoušeli my v redakci.

Ještě ale neutíkejme od značky jako takové. Mezi odborníky patří k těm nejuznávanějším, v internetových diskusích narazíte na lidi, kteří si tyhle boty po několika letech intenzivního používání raději nechají znovu podrazit, než by sáhli po jiných. To je ostatně dáno jejich konstrukcí, která až na některé výjimky umožňuje nové podražení a tím i prodloužení další životnosti. Po léta se u této značky cizeluje střih, který musí dokonale vyhovovat anatomii mužské i ženské nohy (ano, dámy tu mají své modelové řady, které berou ohled na odlišné tvarování pánských a dámských chodidel). Nejdůležitějším kritériem při výběru nové obuvi je totiž perfektní střih, boty zkrátka musí skvěle padnout. Výchozím bodem pro všechny modely Hanwag jsou proto speciální obuvnická kopyta kopírující tvar nohou, při jejichž tvorbě bylo využito desítek let zkušeností s vývojem a výrobou bot. Tato kopyta zajišťují střih, který je speciálně přizpůsoben anatomii žen i mužů.

Skutečným trekovým matadorem je model Tatra, to je bota, s níž se můžete pustit do náročného terénu. Má robustní podrážku a vysoké dvouzónové šněrování, stélka je kožená nebo Gore-Texová, bota se dělá dokonce i v provedení pro lidi s vbočeným palcem. Svršek je z voskovaného nubuku, takže tahle bota opravdu hodně snese. My se ale na skalnaté štíty nechystáme, hledáme spíš botu na běžnou turistiku, která se odehrává zčásti taky na asfaltu, budeme ale procházet také lesními úseky a sem tam vylezeme i na nějaký strmější kamenitý kopec. K tomu jsme si vybrali model Banks II GTX, což je lehká kotníčková bota, podrážka má ale výrazný vzorek. Bude se nám tudíž dobře chodit po cestách, ale i na nezpevněném povrchu. Výrobce je doporučuje pro lehký trek, svršek kombinuje nubuk a textil, podšívka je Gore-Texová. Špička je vyztužená a tvarovaná i pro pohyb v horském terénu.

První dojem je jednoznačný – bota působí „festovně“, ale nijak přehnaně robustně. Stejně vás ale překvapí, jak je lehká, čekali byste ji mnohem těžší. Je to také díky kombinaci odlehčených svrchních materiálů. Obouvání přes nárt je bezproblémové, šněrování si perfektně přizpůsobíte noze. Po prvním obutí sedí zdánlivě dost těsně, už pár set metrů chůze vás ale přesvědčí, že tahle bota vám puchýře nenadělá (tedy pokud jste správně vybrali velikost). Pochod po silnici je příjemný, boty vás netíží a podrážka dobře odpruží tvrdý povrch. Ve stoupání oceníte pevnou patu a výrazný vzorek, při sestupu zase tvarování špičky a její speciální ochranu. Tvarování boty kolem kotníku je výborné – netlačí, nesvírá, ale přitom nohu dobře zpevní.

Nabídka značky je ovšem mnohem širší, takže si tu vyberou nejen nároční trekaři, ale také ti, kteří se ani v běžném životě nechtějí vzdát sportovního obutí. Pro ně je v kolekci několik stylových modelů, s nimiž se klidně můžete vydat nejen do města, ale také na delší vycházku mimo silnice.

Sdílejte tento článek na Facebooku