Guinness slaví 250 let

Sdílejte tento článek na Facebooku

Guinness se vyrábí od roku 1759, tedy přesně od 24. 9. 1759, kdy si Arthur Guinness pronajal v Dublinu malý pivovar St. James Gate a začal vařit pivo pod svým jménem. Podepsal tenkrát nájemní smlouvu na 9000 let za 45 liber ročně.

Zpočátku to bylo svrchně kvašené pivo tzv. ALE, ale posléze přešel k výrobě tmavého piva – PORTER, v té době velmi oblíbeného u vrátných v Covent Garden v Londýně (angl. porter – vrátný ). Protože se jednalo o velmi silné a tuhé pivo, vžil se pro něj název STOUT (angl. stout – podsaditý).

Dnes je Guinness šestým největším pivovarem na světě a zaměstnává 12 500 lidí, svoje produkty vyrábí v 50 státech světa a prodává je ve 150 zemích. Každý den se vypije 10 milionů sklenic tohoto piva. V kategorii stout je podíl piva Guinness 80 % celosvětové produkce. Od roku 1992, kdy byl představen první irský pub podle jednotné koncepce, jich bylo k dnešku otevřeno s pomocí Guinness celkem 1 800 v 50 různých zemích.

Guinness má méně kalorií než sklenice polotučného mléka nebo pomerančového džusu! První irský pub v České republice byl James Joyce The Irish Pub, který
5. listopadu 1993 otevřel Frank Haughton, nyní majitel Caffrey´s Irish Baru. Od toho dne se tedy Guinness pije i v Čechách.

Letošní oslavy začnou v den Arthura Guinnesse 24. září v Caffrey´s Irish Baru na Staroměstském náměstí v Praze propojením české, mezinárodní a irské kulinářské kultury. První oslavou bude festival „S gulášem kolem světa“, kdy budou představeny guláše z Indie, Jamajky, Maďarska, Francie, Brazílie, Jižní Afriky, Irska nebo Walesu. Druhý „Festival irské kuchyně“ bude zasvěcen tradiční irské kuchyni. Oba festivaly si budou moci příznivci dobrého jídla vychutnat až do 31. prosince za příznivé ceny, a to včetně nápojů.

Sdílejte tento článek na Facebooku