Dům, který je zcela soběstačný a nepotřebuje připojení k inženýrským sítím? To není fikce, ale realita. Pod názvem Ostrovní dům najdete takové stavby v soutěži pro studenty architektury. Soutěž sbírá a oceňuje návrhy takzvaných off-grid staveb – ostrovních domů – kompletně odpojených od veškerých inženýrských sítí. Tyto stavby jsou schopné vyrobit si elektrickou energii, teplo a zužitkovat i vodu ze svého okolí.
Soutěži se povedlo rozproudit diskusi o nezávislých stavbách a postupně tak zvyšovat počet lidí, kteří o šetrnějším bydlení začínají uvažovat. Díky tomu navíc vznikají důmyslná řešení, jak postavit plně funkční a soběstačná obydlí. Aktivit druhého ročníku soutěže se letos účastnilo až 350 studentů, což z ní dělá největší studentskou soutěž svého druhu v České republice. „Soběstačný neboli ostrovní dům je zajímavým extrémem, jehož studiem je možné získat obrovské množství informací aplikovatelných v budoucnosti,“ tvrdí zakladatel soutěže Pavel Podruh.
O vítězi rozhodne veřejnost
Projekt byl nominován také do ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která probíhá již v 9. ročníku. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom možnost vyhrát vůz Škoda Citigo G-TEC na rok zdarma,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat je možné na stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září.
Nadějné talenty aktuálně pracují na veřejně přístupném prototypu ostrovního rodinného domu, který by měl vzniknout v roce 2018. Samotná tvorba, realizace i provoz domu podpoří vzdělávání studentů i odborníků v oboru. „Tým studentů nyní spolu s předními odborníky připravuje na rok 2018 dvě reálné prototypní soběstačné stavby,“ prozrazuje Podruh. „Veškeré znalosti a zkušenosti sdílíme v průběhu prací s veřejností, a to zdarma formou open-source,“ dodává. Dle slov zakladatele soutěže je cílem této aktivity pokusit se myšlenky přetvořit v realitu, na té se něco přiučit a poté pokračovat dále.
Titulní foto: Návrh Filip Sládeček