Život Sámů na fotografiích Joela Marklunda

Sdílejte tento článek na Facebooku

Sámové tradičně obývali oblast označovanou jako Sápmi, která se rozprostírá v severních oblastech Norska, Švédska, Finska a ruského poloostrova Kola. Přestože je formálně rozdělena hranicemi čtyř států, existují Sámové jako jedna skupina se společnými kulturními a jazykovými vazbami a jednotnou identitou. Joel Marklund chtěl zprostředkovat skutečnou povahu této identity a nabídnout více než pouze povrchní dojem pastevců sobů žijících v horách.

Aby mohl Joel dokumentovat současný život Sámů ve Švédsku, strávil šest týdnů v jejich komunitě a seznámil se se životem dvanácti z nich – zpěváků, tanečníků i výrobců bubnů a studentů – aby mohl vyprávět jejich individuální příběh. Joelovy snímky ukazují kulturní kontrasty sámského národa jednak v jejich tradičním prostředí, v tradičních oděvech zvaných gákti i v rámci všedního pracovního života, kdy jsou více zapojeni se zbytkem společenství. Joel například sledoval, jak Marika Renhuvud pomáhá rodině při porážce soba, přičemž se po několika dnech fotografování dozvěděl, že je Marika studentkou Akademie baletu ve Stockholmu. Zachytil také Maxidu Marak, která vyrostla ve Stockholmu a odstěhovala se mezi Sámy, aby mohla žít v tradiční komunitě a poté se vrátila zpět do města, kde se stala úspěšnou zpěvačkou. Další příběh sleduje Merethe Kuhmunena, studenta, který se pokouší prosazovat práva LGBT v zemi Sápmi.

Joel Marklund je známý fotograf specializující se na sport. Sídlí ve Stockholmu a v současné době je hlavním fotografem přední švédské fotografické agentury zaměřující se na sport, Bildbyrån. Joel pracoval ve více než 45 různých zemích a zúčastnil se celé řady globálních akcí, včetně pěti Olympijských her. Svou práci publikoval po celém světě a jeho fotografie získaly mnoho ocenění. Mezi ně patří ceny Picture of the Year International, NPPA Best of Photojournalism a švédská cena Swedish Picture of the Year Award. Fotograf Joel Marklund se také pyšní titulem Evropský ambasador značky Nikon.

Sdílejte tento článek na Facebooku