Ženská nevěra: cesta z krize

Sdílejte tento článek na Facebooku

Přistihl jste přítelkyni při nevěře nebo se k vám nečekaná novinka donesla zprostředkovanou cestou? Pak jste pravděpodobně strávil mnoho bezesných nocí. Jak se s takovým záletem vůbec vyrovnat? A má cenu ve vztahu pokračovat? Inspiraci hledejte na následujících řádcích.

Existuje řešení aneb jak ven z krize?

Opona spadla, nevěra byla odhalena. Hádky utichly a milá se dušuje, že k ničemu podobného už nikdy nedojde. Jinými slovy, je před vámi vůbec nejtěžší část celé patálie. V tuto chvíli je čas na jakousi hodinu pravdy, tedy sečtení pro a proti a finální rozhodnutí, zda chcete v pochroumaném vztahu pokračovat. Jak říká staré české přísloví „dvakrát měř a jednou řež“, proto unáhlenost, prosím, stranou. Během vnitřních procesů vaší zhrzené duše je potřeba vzít v úvahu další aspekty. Byla to nevěra opakovaná/dlouhodobá nebo se jednalo jen o jeden úlet? Byly ve hře city nebo šlo jen o sexuální vybouření? Přiznala se sama či jste ji načapal, v horším případě se dozvěděl krutou pravdu od nenechavé sousedky?

Nyní je důležité odpovědět si na jedinou, ale stěžejní otázku: „Chci pokračovat a stojí mi to za to?“ Je-li odpověď kladná (a je-li si budoucím vztahem jistá i nevěrná partnerka), máte napůl vyhráno. Čeká vás sice dlouhá cesta, ale bezesné noci strávené rozhodováním máte za sebou. Pokud odpovídáte záporně, nedá se nic dělat, pravděpodobně již krachující vztah nezachráníte. Ochota na problému pracovat je totiž pro překonání krize určující.

Krok za krokem k znovunalezené důvěře

Pravidlo číslo jedna při překonávání partnerské krize? Komunikace! Bez ní jste oba nahraní. Je třeba s partnerkou rozmlouvat, říct, co vám vadí, argumentovat. Přítelkyně vám na oplátku svěří, proč ji předešlá podoba vztahu neuspokojovala a co ji vehnalo do náruče cizího muže. I když vás to bolí, neuzavírejte se do sebe, naopak, naučte se mluvit o svých pocitech.

Netvařte se, že je všechno v pohodě (není!) a zkuste společně hledat důvody krachu vztahu. Ve chvíli, kdy objevíte trhliny a skryté viníky, můžete na vztahu začít znovu pracovat. Nevěra ukazuje nefunkčnost soužití, proto hledejte kompromisy, měňte nefungující základy tak, abyste se v podobné situaci neocitli znovu. Na klíčových aspektech partnerského soužití se musíte oba bezpodmínečně shodnout, teprve pak můžete na nově vystavěných základech budovat vztah.
Odpusťte si zákazy, naopak snažte se dopřát jeden druhému trochu svobody. S omezováním toho druhého daleko nedojdete, naopak klíčem ke spokojenému soužití je stokrát omílaná důvěra. Zpočátku může být těžké znovu jeden druhému důvěřovat, ale věnujte tomu trochu času a úsilí. Sexuologické či partnerské poradny, semináře a další pomocné aktivity jsou tu koneckonců i pro vás.

Sdílejte tento článek na Facebooku