Na uchazeče o řidičák čekají nové otázky. Prověří pravidla silničního provozu

Sdílejte tento článek na Facebooku

Pokud se po 28. červenci letošního roku chystáte k závěrečné zkoušce z autoškoly, zbystřete. Od tohoto data totiž na uchazeče o řidičák bude čekat dohromady čtyřicet nových otázek. Stejně jako u předchozí sady nových otázek, i u těchto nejnovějších je hlavním cílem nejen prověřit znalosti pravidel silničního provozu, ale také vnímání rizik, které s řízením motorových vozidel souvisejí.

Třicet statických a deset dynamických otázek představili na tiskové konferenci zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Policie ČR. Statické otázky jsou zejména mutací již současných otázek, avšak je v nich potřeba řešit jinou nastalou situaci, dynamické otázky s animacemi potom řeší reálné situace při řízení, například míjení se v křižovatce.

Sada testových otázek tak dosáhne počtu 1100, přičemž napříč Evropskou unií je standardem přibližně soubor 2000 otázek. Kompletní sadu nových otázek najdete na webu noveotazky.cz a na webu hazardperception.cz si můžete zkusit, zda případná rizika odhalíte včas a navíc jsou jednotlivé situace rozebrané z pohledu platných předpisů.

Letos se jedná o druhou sadu nových otázek, která se přidává do závěrečných zkoušek z autoškoly. Ta byla představena v lednu a reagovala na novinky v silničním provozu, které začaly platit od 1. ledna 2024, jejím cílem bylo ale také přimět uchazeče o řidičské oprávnění, aby pochopili pravidla silničního provozu a naučili se správně vyhodnocovat krizové situace.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR Foto: Josef Žídek

Sdílejte tento článek na Facebooku