Trpíte nespavostí? Vyrazte nocovat do přírody!

Sdílejte tento článek na Facebooku

Možná také patříte k lidem, kteří se často večer převalují v posteli a nemůžou usnout, i když jsou unavení. Jednou z možných příčin tohoto jevu, který se odborně nazývá insomnie, může být nedostatek přirozeného světla přes den a naopak přemíra toho umělého navečer. A jaké je řešení? Odborníci radí vyrazit co nejčastěji nocovat do přírody se stanem a spacákem, zato bez tabletu, mobilu i kapesní svítilny, aby se naše biologické hodiny zase správně přenastavily.

Mnoho lidí si pochvaluje, jak se jim dobře spí, pokud můžou nocovat třeba pod stanem někde v přírodě, kam nedosahuje tzv. světelné znečištění – tedy umělé světlo, které je zvláště silné v okolí hustě obydlených oblastí. Právě toto nepřirozené světlo, které se na nás line nejen ze světel lustrů a lamp, ale také z televizních a počítačových monitorů, tabletů a mobilních telefonů, totiž negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu – tzv. spánkového hormonu, který zásadně ovlivňuje náš vnitřní biorytmus. Ten ovšem trpí i tím, když jsme po celé dny zavření v místnostech a trávíme málo času na denním světle. Proto se každému, kdo trpí nespavostí, doporučuje vyrazit alespoň o víkendu nebo o dovolené nocovat do přírody, aby tělo mohlo zase začít přirozeně fungovat. Má-li ovšem nocování v přírodě splnit svůj účel, nechte protentokrát doma notebook, tablet a další technické vymoženosti a užijte si usínání jen za svitu hvězd. Odměnou vám bude klidný a hluboký spánek.

Nezanedbatelnou podmínkou dobrého spánku v přírodě je ovšem i odpovídající turistická výbava – v tomto případě hlavně kvalitní stan, pohodlná karimatka a vhodný spacák.

Pro zajímavost: Podle statistik téměř každý druhý z nás někdy zažil akutní insomnii – tedy poruchu usínání spojenou s častým nebo časným probouzením, a dokonce 10-15 % obyvatel ČR trpí její chronickou formou.

Zdroj a foto: 4camping.cz

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek