Stvoření – zahájení sezóny Pražské komorní filharmonie

Sdílejte tento článek na Facebooku

Mladou energií nabitá Pražská komorní filharmonie zahájí svou 16. sezonu exkluzívním večerem 7. října. V pražské Dvořákově síni Rudolfina zazní pod taktovkou šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši veledílo Josepha Haydna – monumentální oratorium Stvoření. Pražská komorní filharmonie tak otevře svůj Cyklus výjimečných projektů.

Ve velkolepém oratoriu účinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a trojice mladých britských sólistů – sopranistka Mary Nelsonová, tenorista Mark Le Brocq a Matthew Brook, vyhledávaný basista.

Mary Nelsonová je členkou Anglické národní opery, koncertně vystupuje s Orchestrem doby osvícení, Anglickým komorním orchestrem a dalšími tělesy.

Mark Le Brocq je bývalý člen Anglické národní opery, má za sebou řadu koncertních vystoupení a nahrávek se špičkovými tělesy, např. Paulem McCreeshem či se Symfonickým orchestrem BBC a Jiřím Bělohlávkem.

Matthew Brook spolupracuje s renomovanými dirigenty Johnem Eliotem Gardinerem, Charlesem Mackerrasem, Harrym Christophersem, Christophem Roussetem a Paulem McCreeshem.

Letošní 200. výroční úmrtí velikána klasického období Josepha Haydna (1732 – 1809) je příležitostí k znovuobjevování jeho obřího díla čítajícího na 2000 opusů. Právě tento tvůrce přispěl k ustálení formy klasické symfonie, sonáty a smyčcového kvartetu.

Oratorium Stvoření patří k vrcholům jeho tvorby. Komponoval je za svého pobytu v Londýně, kde ho inspirovala nejen biblická kniha Genesis, ale také duchovní epos anglického barokního básníka Johna Miltona Ztracený ráj. Skladatel si dokonce nechal Miltonovu báseň přeložit do němčiny. Oratorium mělo ve Vídni premiéru roku 1798 a bylo posluchači mimořádně dobře přijato.

„Pražská komorní filharmonie si za 15 let od svého založení Jiřím Bělohlávkem vybudovala značné renomé,“ poznamenal její ředitel Radim Otépka. „Věkový průměr hráčů je 34 let, soubor je však především mladý duchem.“

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek