Středomořská strava může pomoct plodnosti mužů

Sdílejte tento článek na Facebooku

Dimitrios Karayiannis, mladý výzkumný pracovník z Harokopio University v Athénách, získal ocenění nadace Alpro Foundation za nejlepší vědeckou publikaci mezi mladými vědci. Odměnu 2500€ obdržel za svou práci s názvem “Souvislost mezi dodržováním středomořské stravy a parametry kvality spermatu u mužských partnerů v párech snažících se o početí”, jež vyšla v časopisu Human Reproduction. Tímto oceněním se nadace snaží povzbuzovat mladé vědce v tom, aby se dál věnovali výzkumům týkajícím se vlivu rostlinné stravy na lidské zdraví.

Dr. Karayiannis se ve své práci zabýval tím, jak může středomořská strava ovlivnit mužskou plodnost. Došel k závěru, že strava bohatá na ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a celozrnné produkty je úzce spojena s vyšší kvalitou spermatu. Výzkumů, které se zabývají faktory ovlivňujícími mužskou plodnost, je stále více. Kromě genetických a zdravotních dispozic hraje v oblasti mužské plodnosti důležitou roli také životní styl, zejména právě skladba jídelníčku.

Studie, které se zúčastnilo celkem 225 řeckých mužů z neplodných párů, porovnávala stravovací návyky a kvalitu spermatu těchto mužů. Účastníci byli rozděleni do třech skupin na základě jejich vztahu k tradiční středomořské stravě. Ti, kteří principy středomořské rostlinné stravy dodržovali, pak byli porovnáni s muži, jejichž stravovací návyky se od principů rostlinné stravy nejvíce lišily. Koncentrace spermií, jejich celkový počet, pohyblivost (motilita) a procento morfologicky normálních buněk spermií byly významně vyšší u mužů, kteří dodržovali středomořskou rostlinnou stravu.

Výsledek výzkumu může být důležitou zprávou pro muže, kteří mají problémy s plodností. „Úprava stravovacích návyků, tedy zařazení více rostlinných produktů, jako jsou luštěniny, celozrnné výrobky, ořechy, zelenina a ovoce, a naopak omezení konzumace masa a nasycených mastných kyselin, může být jednoduchou cestou k vyšší kvalitě spermatu,“ uvádí Dr. Karayiannis. A pokračuje: „To, zda se prospěšný účinek středomořské stravy na kvalitu spermatu odráží také na vyšší pravděpodobnosti početí, ještě čeká na objasnění.“

Dr. Dimitrios Karayiannis shrnuje, že větší míra dodržování středomořské rostlinné stravy může mít příznivé účinky na kvalitu spermatu, která se projevuje vyšší koncentrací spermií, jejich vyšším celkovým počtem a zároveň lepší pohyblivostí.

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku