Nikdo z nás si už nepamatuje doby, kdy se pánský oblek v konfekci koupit nedal, protože vlastně žádná neexistovala. Většinu svršků, zvlášť obleky či kabáty, si naši pradědečkové museli nechat ušít u krejčího. Dnes je šití obleku na míru disciplínou, kterou teprve začínáme znovu objevovat. Jak to všechno probíhá? Vyzkoušejte to s námi naživo u značky Blažek.
Oblek na míru si nemusí nechávat šít jen byznysman. Martina Stočesová, která nás celým tím napínavým procesem provedla, podotýká, že oblek na míru si nechávají šít třeba i lidé, kterým konfekce nepadne, nevyberou si z nabídky v prodejně, nebo si chtějí alespoň jednou za čas dopřát něco opravdu výjimečného.
Existuje několik způsobů, jak si nechat ušít oblek podle vašich rozměrů a vkusu. Ten nejtradičnější klasický způsob, kterým to dělali staří krejčí, začínal „na zelené louce“. Krejčí vás změřil od hlavy k patě a po vybrání látky už jste si vyjasnili jen pár detailů ohledně klop, kapes a zapínání. Potom musel měřit a kreslit křídou na látce, kterou pak stříhal těžkými nůžkami na dřevěném stole. Následovalo stehování, šití, několik zkoušek a znovu párání, žehlení, zase šití. Tak se to dnes dělá také, ale podobné obleky jsou ty nejdražší.
Nejrozšířenějším způsobem je dnes tzv. měřenka, kdy se vychází z již připravených střihů, které se přesně přizpůsobují vašim mírám. Je to o něco levnější, jednodušší, rychlejší a máte předem nějakou představu o tom, jak bude váš oblek vypadat. A na tuto variantu jsme se podívali podrobněji s Martinou Stočesovou.
Nejdřív vás přeměří ze všech stran a vyjasníte si , jaký si typ obleku si chcete koupit. Teď se nosí saka kratší, kalhoty úzké a bez manžet, sako na dva knoflíky a s dvěma rozparky. Pak si obléknete některé ze sak, které se blíží vaší velikosti a střihu. Následuje dlouhé špendlení, kdy se přímo na vás přesně vytvarují kalhoty i sako tak, aby perfektně sedělo. Zkoušíte ve stoje i v sedě.
Následuje výběr detailů, jako je tvar klopy, kapsy, knoflíky, proštepování a rozparky. A nakonec zlatý hřeb programu – vybrat si vhodnou látku a barvu a taky podšívku. Tady si nechte určitě poradit, protože ve vzorníku jsou jen ústřižky látek a bez předchozí zkušenosti budete těžko odhadovat, jak bude která látka a barva ve výsledku na obleku vypadat. Aktuální jsou odstíny hnědé, béžové a královské modré. Nosí se kromě jednobarevných látek i kárované dezény, moderní je tzv. 3D efekt. Celé vám to zabere tak dvě hodinky, nebo klidně i víc, pokud si nebudete moci vybrat.
Míry, střih i látku máme vybrané, teď přijde ke slovu obchodní stránka věci. Například u značky Blažek pořídíte oblek „made to measure“ už za dvacet tisíc korun. Obvyklá je 50 procentní záloha a můžete se začít těšit na nový oblek. Odpadají další zkoušky, tudíž ušetříte čas. Druhá schůzka s vaším novým oblekem se například u značky Blažek odehraje tak za dva až tři měsíce. V našem případě to bude pět týdnů. Poté nás čeká vyzkoušení hotového obleku a bude-li potřeba, ještě nějaké menší úpravy. Jak to dopadlo, se dozvíte v druhé části naší reportáže.