Nikon D5600 – zrcadlovka, která je online

Sdílejte tento článek na Facebooku

V době sociálních sítí a rychlého sdílení každého okamžiku života se hlavním nástrojem milovníků fotografií stal mobilní telefon, který umožní odesílání fotek na všechny strany. Náročnější fotografové ale chtějí i nadále pořizovat fotky ve vysoké kvalitě. Nikon D5600 jim nabízí řešení prostřednictvím funkce SnapBridge, která umožňuje trvalé propojení s mobilem nebo tabletem. Takže vám nic nebrání fotku pořízenou zrcadlovkou okamžitě poslat na facebook nebo instagram.

Výrobci fotoaparátů se snaží vyhovět uživatelům hlavně co do kompaktnosti a hmotnosti. Model D5600 je opravdu lehký, váží jen necelých 500 gramů (samozřejmě bez objektivu) a také hloubka těla je co nejúspornější. Přitom mu ale zůstává dobře tvarovaný a hluboký grip, takže focení z ruky je pohodlné. Velmi zajímavý je velký otočný displej, ten je totiž dotykový. Výrobce tak míří i na fotografy, kteří preferují smartphony a tento způsob ovládání mají takřka v krvi. Díky tomu se mohou v menu lehce a rychle pohybovat, naproti tomu tradicionalistům i nadále zůstávají logicky rozmístěná hlavní ovládací tlačítka na těle fotoaparátu. Chce to zvyk a cvik, jistá redukce mechanických ovladačů ale znamená také žádoucí úsporu hmotnosti.

Hlavní vypínač najdete na horní straně fotoaparátu, vlevo od něj pak otočný volič přednastavených režimů. Hledáček zobrazuje snímanou kompozici bez nutnosti vypínat displej, ten se totiž deaktivuje automaticky při přiblížení oka k hledáčku. Pokud ale zvolíte zobrazení na displeji, můžete po jeho vyklopení vytvořit skvělý snímek, i když držíte fotoaparát daleko od těla. Pokud nosíte brýle, můžete si nastavit korekci, která vám umožní fotografovat bez nich. Nikon D5600 disponuje snímačem DX s 24,2 milionu pixelů, rozsah citlivosti ISO je od 100 do 25 600. Kromě vlastního ostření můžete volit plně automatický režim, motivové programy pro fotografování krajiny, portrétu, sportů, makra, nočního portrétu nebo krajiny, ale také režimy se speciálními efekty, jako je například noční vidění nebo fotografická ilustrace. Samozřejmě nechybí ani částečně automatické režimy s prioritou clony nebo času. Blesk je vestavěný a můžete jej aktivovat buď ve spojení s konkrétním režimem nebo pomocí tlačítka.

Nepřehlédněte místo označené NFC, kam se přikládá mobilní telefon pro spárování s fotoaparátem. Jakmile jsou obě zařízení spárována, pomocí aplikace SnapBridge se pořízené snímky přenášejí do telefonu přímo během focení, aniž by bylo potřeba dalších příkazů k přenosu. Fotky se tak okamžitě synchronizují s vaším smartphonem a vy je můžete ihned dál sdílet. Kromě NFC můžete fotoaparát propojit i přes Wi-fi nebo Bluetooth.

Nikon D5600 se nabízí v několika setech, my jsme jej vyzkoušeli s tím základním, tedy s objektivem AF-P 18 – 55 mm. Jako základní jej lze doporučit, pro první seznámení se schopnostmi fotoaparátu vám prokáže výbornou službu. Dokáže si poradit i s rozostřením pozadí, takže vám hezky vykreslí detail na rozmáznutém podkladu. Potěší vás rychlost a také možnost krokového ostření. Fotoaparát používá 39 zaostřovacích polí a devět křížových snímačů uprostřed obrazu, k dispozici je možnost sekvenčního snímání rychlostí pět snímků za sekundu pro akční nebo sportovní záběry. Při pořizování videí můžete díky živému náhledu nepřetržitě zaostřovat, takže i při rychlé změně záběru zůstává obraz ostrý. Můžete využít i časosběrné nahrávání.

Pokud s náročnějším focením začínáte, pak vás Nikon D5600 osloví svým ergonomicky dobře tvarovaným tělem a uživatelským komfortem, který je blízký příznivcům mobilních aplikací a dotykového ovládání. Pro pokročilé bude trochu nezvyklá redukce ovladačů přímo na těle fotoaparátu, určitě ale ocení kvalitu čipu, procesoru a v neposlední řadě bezvadné ostření setového objektivu. Hračičkové a snílci určitě ocení širokou škálu kreativních režimů a možnost nastavit charakter a atmosféru fotky přímo ve fotoaparátu. Zbývá dodat, že D5600 je kompatibilní jak s objektivy NIKKOR DX, tak s objektivy formátu FX. Nechybí samozřejmě ani kolejničky pro instalaci externího blesku a vstup pro mikrofon při nahrávání videa.

Fotografie z archivu značky Nikon pořízené D5600:

 

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku