Nikon D3400 – snadné ovládání, skvělé výsledky

Sdílejte tento článek na Facebooku

Nikon D3400 patří mezi fotoaparáty, které mohou zaujmout začátečníky i pokročilejší fotografy, kteří nechtějí investovat do fototechniky celé jmění, a přitom nehodlají slevit z nároků na kvalitu fotek. Kromě možnosti okamžitého sdílení pomocí mobilních zařízení nabídne snadné ovládání, které nevyžaduje profesionální znalosti. Vyzkoušeli jsme jeho schopnosti včetně kreativních režimů, které okamžitě a bez dalších úprav vytvoří působivé obrazy.

Mezi zrcadlovkami patří k těm levnějším, parametry jsou ale velmi dobré. Velký obrazový snímač DX s 24,2 milionu pixelů, v setu je startovací objektiv 18-55 mm, který plně postačí pro první seznámení s přístrojem a běžné amatérské focení. První pocity jsou uživatelsky příjemné. Tělo je lehké, dobře se drží, tvar gripu je sice velmi subjektivní, do běžně velké dlaně ale padne celkem přesně. Fotoaparát vypadá odolně a materiál působí kvalitním dojmem. Setový objektiv se snadno ovládá a zoomování je hladké a rychlé. Interní blesk je výklopný, nechybí ani sáňky na blesk externí. Vypínání probíhá přes otočný spínač, který je umístěn kolem spouště. Různé značky fotoaparátů používají zpravidla odlišné startovací tlačítko, tento systém fungoval bez potíží a fotoaparát byl připraven k focení okamžitě.

Displej, který zobrazuje velké množství údaje, je pro začátečníka zprvu těžší ke zvládnutí, najdete tu ale spoustu informací pěkně pohromadě a nemusíte rolovat obrazovky. Vysoko lze hodnotit rozlišení displeje – údaje jsou ostré a velmi dobře čitelné. Nastavování parametrů v menu probíhá většinou přes klasický šipkový ovladač, který je umístěn vpravo od displeje. Záznamy se ukládají na běžnou SD kartu, pro kterou je zde jeden slot na pravém boku.

Příjemně překvapil setový objektiv, který dokáže ostřit i na malou vzdálenost, pěkně vykreslí detaily objektu a poradí si i s rozmazáním pozadí. Ostření je postačující nejen pro focení nehybných objektů, foťák dokáže slušně zachytit i obličej pohybujícího se člověka, nezaskočí ho ani dynamická situace. Dobře dopadlo i noční focení, také šum nečiní potíže, výsledky jsou v intencích srovnatelných modelů.

Pokud máte rádi kreativní režimy, s nimiž budou fotky přitažlivé především pro použití na sociálních sítích, nabídne vám Nikon D3400 hned deset možných efektů, kterými focené objekty upravíte. A protože i tento model přes systém SnapBridge dokáže přenášet snímky přímo do mobilu, vašemu okamžitému publikování pořízených záběrů nic nebrání. Při natáčení Full HD videa oceníte téměř nehlučný chod a kontinuální zaostřování.

Kreativní režimy (fotky bez úprav):

Nikon D3400 je rozumným řešením pro ty, kteří chtějí velmi dobrou zrcadlovku za přijatelnou cenu. Některé funkce dokonalejších a pochopitelně i dražších aparátů, jako je například použití bracketingu, sice chybí, pro běžné focení vám ale nebudou chybět. Za cenu kolem 14 tisíc tak získáte velmi dobrý přístroj, s nímž vás focení bude bavit a navíc se o výsledky ihned můžete podělit s ostatními.

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku