Nábytek ze starých trámů je trendy

Sdílejte tento článek na Facebooku

Chybí vám kontakt s přírodou a máte rádi romantiku starých časů? Obojí můžete mít, když si pořídíte nábytek vyrobený ze stoletých trámů. Může to být stůl nebo jen dekorace. Podle designérů prvky hrubého dřeva do moderních příbytků patří a nebývale si s ním rozumějí. Kromě toho do vašeho domova vstoupí i kus jejich historie.

Prvky dřevěného masivu si můžete dopřát v detailech, jako jsou police, barový pult u kuchyňské sestavy anebo solitérní nábytek v podobě postele, lavice, nočního stolku nebo jídelního stolu. Hrubé dřevo v našich domovech symbolizuje kus přírody včetně její nedokonalé formy. To proto, že dřevo je ponecháno se všemi prasklinami, suky a dalšími kazy, které vznikly působením času. To správné kouzlo dodávají designu i původní otvory a hřebíky či skoby.

Z ručně tesaných trámů

Nejčastěji se jako materiál používají staré trámy a fošny s příběhem, které pocházejí ze starých domů, stodol a bývalých hospodářských stavení. Nejdůležitější je kvalita, tedy hlavně se nesmí jednat o dřevo napadené škůdcem. Pokud je dřevo zdravé, může po opracování v nové podobě posloužit ještě řadu dlouhých let. Nejprve se musí kus dřeva dokonale očistit a až poté se může přibarvit a povrchově chránit proti opotřebení. „I nové dřevo se dá opatřit starým kabátem, aby zastaralým vzhledem doplňovalo moderní domácnost. Pravda je však taková, že staré masivní trámy žádnou imitací nenahradíte,“ říká Pavel Kružík, ze studia PK Interiér. „Nábytek vyrábíme ze starých, až stoletých masivních trámů. Sami si můžete podle libosti zvolit rozměr, vybrat povrchovou úpravu, barevnost či kování,“ doplňuje.

Má své výhody

Masivní dřevo je materiál prověřený generacemi, který se velmi hodí k výrobě různých druhů nábytku. K jeho hlavním přednostem patří zdravotní nezávadnost, bytelnost a dlouhá životnost. Přírodní dřevo, které je povrchově ošetřené pouze oleji nebo vosky, může „dýchat“ volně do prostoru a pozitivně tak ovlivňovat klima v místnosti. Solitérní kusy nábytku ze starých trámů dodávají prostoru na útulnosti a neopakovatelnosti, neboť každý kus masivního nábytku je díky nezaměnitelné struktuře originál s vlastním příběhem, který navíc neustále pracuje a mění podobu. Pokud takový kus nábytku umístíte do ložnice, podpoříte tím příjemný a klidný spánek.

Sdílejte tento článek na Facebooku