Co měli společného Michelangelo Buonarotti a Leonardo da Vinci? Oba tvořili svá stěžejní díla ve stejnou dobu ve Florencii. Da Vinciho Mona Lisa i Michelangelův David, obě tato díla vznikla na začátku 16. století. Jenže potom už stálo všechno proti sobě. Obraz proti soše, plátno proti mramoru.
Dva géniové, jeden příběh
Před 20 lety jsem poprvé navštívila Itálii a ten příběh od té doby neopustil mou hlavu,“ vypráví Američanka Stephanie Storey, jejíž literární debut Mramor a plátno nyní vychází i v češtině. „Během těch 20 let jsem přečetla všechno, co se dalo najít, o Michelangelovi i Leonardovi, a ty historické postavy v mé hlavě najednou ožily!“ Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu, Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.
Spisovatelka Stephanie Storey nás přenáší do Florencie na začátku 16. století, kde pod rozpáleným toskánským sluncem poměří talent mladičký sochař Michelangelo Buonarotti a stárnoucí malíř a vynálezce Leonardo da Vinci. Dnes již téměř pozapomenutý konflikt nejznámějších renesančních umělců vypukne kvůli neopracovanému kvádru mramoru, se kterým mají oba tvrdohlaví muži rozdílné plány.