Masturbace prospívá zdraví mužů, říkají odborníci

Sdílejte tento článek na Facebooku

Podle průzkumu VFN v Praze téměř 80 procent mužů považuje masturbaci za pravidelnou součást svého intimního života. Toto téma přitom bylo ještě před dvaceti lety tabu a veřejně se o něm nemluvilo. Masturbace ale příznivě působí na mužské zdraví.

Lékaři se specializací urologie nebo andrologie uvádějí, že pravidelná masturbace pomáhá při léčbě zánětů a bolestí prostaty, zlepšuje plodnost, může působit při prevenci nádorů prostaty a mluví se i o příznivém vlivu při poruchách erekce nebo potížemi s předčasnou ejakulací. Podle průzkumu ale skoro třetina mužů o těchto pozitivních vlivech nic netuší.

Tato intimní záležitost ale předpokládá také určité porozumění ve vztahu a tolerantní přístup obou zúčastněných. Polovina z dotázaných mužů nepovažuje masturbaci za žádné tabu a klidně o ní s partnerkou hovoří.

Ideální četnost masturbace je podle odborníků velmi subjektivním kritériem a liší se v různých věkových skupinách. „Masturbace by měla uspokojovat sexuální potřeby jedince náhradním, ne partnerským způsobem. Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ konstatuje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuolog ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.

Důležité ale je, aby člověk dokázal udržet určitou minimální frekvenci sexuálního vzrušení a vyvrcholení také v situaci, kdy nemá žádný partnerský vztah. V takových případech masturbace udržuje sexuální kondici a prospívá tedy zdraví. „Problémem je masturbace na úkor partnerského sexu a ta, která nakonec nedovoluje běžné sexuální aktivity, neboť vede k nemožnosti dosažení uspokojení při partnerských sexuálních aktivitách,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.

„Jedinci, kteří se dokáží uspokojit masturbací, jsou v sexuálních vztazích v partnerství tolerantnější a klidnější. To může vztahu prospívat. Nesmí se však jednat o těžkou závislost na autoerotice s konzumací pornografie. Takové závislosti propadají častěji muži než ženy. V takových případech mluvíme o frekvenci masturbace i několikrát denně a tato forma sexuálního uspokojení nezřídka zcela nahrazuje pohlavní styk. Je jasné, že podobné extrémní případy partnerskému vztahu nejen neprospívají, ale dokáží ho zcela zničit,“ vysvětluje doc. Pohanka.

Je ovšem dobré vědět, že existuje vzácné onemocnění nazývané postorgasmický syndrom, kdy se masturbace nedoporučuje. „Toto vzácné onemocnění se projevuje bolestmi svalů napříč celým tělem, únavou, příznaky podobnými chřipce nebo alergické reakci ihned po ejakulaci. Pacient může trpět depresemi, problémy s komunikací, zapomnětlivostí, ztrátou koncentrace,“ upřesňuje primář Zámečník.

 

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku