Fotoaparát α77 II pro dokonalé fotky

Sdílejte tento článek na Facebooku

Sony Alpha odstartovala úspěšnou dráhu zrcadlovek s bajonetem A po převzetí systému Minolta před deseti lety. Tehdejší 10 Mpx snímač byl díky vysokému rozlišení u značky velkou novinkou a Sony jej prezentovalo jako skutečnou revoluci mezi digitálními fotoaparáty. Od té doby prošlo řadou Alpha několik nových modelů, z nichž se v naší redakci nakrátko ocitl jeden z posledních, tedy 77 II se snímačem 24 Mpx.

Pro fanoušky řady Alpha je příjemné, že tělo se v průběhu let příliš nezměnilo, spoušť a postavení prstů na fotoaparátu je tedy víceméně stejné. Pro focení z ruky je pohodlné, že můžete přeskočit část sžívání s ergonomií přístroje a rovnou se zaměřit na novinky v ovládání. Potěší vás vyšší rozlišení displeje 1 280 000 bodů, navíc je výklopný, což oceníte hlavně při ostrém slunečním svitu. U modelu 77 II ale budí velkou pozornost především nové ostření s 15 křížovými snímači a celkovými 79 body! Vylepšené je automatické ostření v pěti krocích, k dispozici jsou i nově nastavené režimy. Vylepšením prošla i stabilizace obrazu a nově můžete ostřit na obličej i ve špatném osvětlení či u člověka s částečně odvrácenou hlavou.

Ačkoliv hodnota rozlišení snímače 24,3 vyvolává dojem, že se jedná o stejné řešení jako u předchozího modelu, je třeba upřesnit, že tento nový snímač má vyšší citlivost až o 20 procent a je schopen lépe redukovat šum na snímku. Nový procesor BIONZ X umožňuje rychlejší snímání, především sportovní fotografy zaujme sledování rychlostí 12 sn./s a možnost pořízení až 60 snímků během jedné série. Zachycení auta na závodní dráze nebo lyžaře na svahu by teď mělo být ještě dokonalejší.

Hledáček je elektronický a pokrývá záběr ze 100 %, jeho nastavení můžete ovlivnit (barva a jas). Nastavování se odehrává z větší části na horní straně přístroje, kde je umístěna většina ovladačů. Menu zobrazované na LCD displeji se ovládá na zadní straně, jak jsme u alfy zvyklí, tentokrát se ale klasické tlačítkové menu změnilo v pružný joystick, což je trochu neobvyklé, je to ale jen otázka chvíle, než si zvyknete. Ovládá se v osmi směrech a středovým tlačítkem. Ovládání menu je logické a i když nepatrně odlišné od předchozího modelu, rychle se v něm zorientujete, pokud už máte s nějakou alfou předchozí zkušenost.

Pořízení snímku a rychlost ukládání je bez výhrad, a to i v případě, že fotíte na nejvyšší rozlišení a v obou formátech – jpeg i ARW. K tomu mimochodem Sony doporučuje stažení konvertoru Capture One Express for Sony, který svým ovládáním a funkcemi oproti mému dosavadně používanému softwaru příjemně překvapil. Fotoaparát se prodává samostatně jen tělo s doporučenou cenou 33 729 Kč, můžete si ho pořídit ale i se základním objektivem 16-50 mm F 2,8, s nímž jsme ho rovněž vyzkoušeli. Jedná se o optiku s 3,1x zoomem pro použití s fotoaparáty se snímačem APS-C. Vyznačuje se jemným a tichým ostřením, lehkým chodem a také možností přepínání manuálního ostření i na těle objektivu, ne jen na fotoaparátu. Pro běžné focení vás určitě uspokojí, speciality jako například makra ale nejsou jeho parketou. Jako další variantu jsme pro vyzkoušení zvolili špičkový širokoúhlý objektiv F 2,0 s pevným ohniskem a SSM, tedy ostřením s ultrazvukovým motorem, a možností ostření od vzdálenosti 19 cm. Umožňuje tak nejen mimořádné širokoúhlé obrazy, ale také velké detaily s jemným bokehem pozadí, to je zase díky cloně s 9 lamelami. Výsledek tudíž působí nenásilně a příjemně pro oko.

Zajímavé bylo srovnání s původní Alpha 100, která byla prvním reprezentantem DSLR Sony, rovněž se setovým objektivem 18 – 70 mm F 3,5 – 5,6. Ačkoliv se jedná o osvědčený přístroj, deset let vývoje bylo patrných nejen v kvalitě snímků, ale především v možnostech nastavení a širokém spektru ovládání. Alpha 100 je sice pro uživatele o poznání jednodušší, výsledek je ale s modelem 77 II znatelně lepší, zejména pokud fotíte pro publikační účely. Díky tomu, že má rovněž snímač APS-C, mohli jsme porovnat i výsledky s novými objektivy, kdy 77 II nabídne lepší kresbu a rovněž rychlost pořízení a ukládání snímků je výrazně rychlejší. Sony Alpha 77 II vás tedy nezklame ani v případě, že se poohlížíte po nástupci své dosavadní „stovky“.

 

Sdílejte tento článek na Facebooku