Ford Evos koncept

Sdílejte tento článek na Facebooku

Koncepční studie Ford Evos Concept, která se představí na letošním autosalonu ve Frankfurtu, odhaluje designový jazyk příští generace globálních modelů Ford z kategorií MAV a CUV. Nová globální designová DNA je klíčovou součástí produktové strategie One Ford a ohlašuje významnou změnu v pojetí značky Ford. Nový designový jazyk, který vznikl společným úsilím celého globálního týmu návrhářů, poskytuje rámec pro budoucí práci na designu vozů Ford. Bude proto patrný z každého vozu nadcházející modelové řady po celém světě.

„Globální řada produktů Ford se rychle rozrůstá podle plánu a nová designová DNA poskytuje jasné vodítko pro celou novou generaci modelů,“ říká J Mays, viceprezident společnosti Ford a její vrchní designový a kreativní ředitel.

„Studie Ford Evos jednoznačně dává najevo odhodlání globálního designového týmu a představuje podmanivou vizi, kterou tento tým hodlá převést do skutečnosti na našich budoucích modelech. Jsme přesvědčeni, že nová generace zákazníků po celém světě má větší nároky na tzv. prémiovost designového jazyka, ať už jde o jakýkoliv produkt. Porozumění potřebám zákazníků hrálo důležitou roli ve vytváření této svěží designové DNA,“ podotýká Mays.

Martin Smith, výkonný ředitel designu pro regiony Evropy, Asie a Tichomoří, tuto evoluci oceňuje. „Nesmírně pozitivní ohlas na modely Fiesta či Focus utvrdil tým návrhářů v tom, že náš originální kinetický designový jazyk uchvátil zákazníky na celém světě. Cílem nové globální designové DNA je zachovat modelům stejný dynamický charakter, nicméně budou více orientované na moderní technologie a budou působit výraznějším prémiovým dojmem.“

Evos Concept vznikl speciálně kvůli tomu, aby představil novou tvář Fordu. Zavádí proto nový slovník pro design interiéru i exteriéru, který bude důsledně uplatňován při práci na všech budoucích modelech Ford:

Inovativní silueta: Nepřehlédnutelným prvkem nové studie Evos je svěží a dramatická silueta, která umocňuje sportovní charakter spojený s radostí z jízdy. Právě tyto vlastnosti jsou totiž v současnosti synonymem pro vozy Ford po celém světě. Výjimečný tvar navíc odlišuje Ford od jeho konkurentů.

Zjevná efektivnost: Vzhled konceptu Evos určuje karoserie typu fastback, jejíž linie střechy evokuje aerodynamickou efektivitu. Tento dojem posiluje subtilní kapkovitý tvar, který tvoří ostatní linie slévající se k zádi vozu. Tenké sloupky karoserie umocňují designovou lehkost a vytvářejí pocit, že se vůz na silnici chová mrštně a „lehkonoze“.

Propracovaná řeč ploch: Zatímco někteří soupeři na trhu se snažili napodobit linie kinetického designového jazyka Ford a zajít tímto směrem ještě dále, J Mays a jeho tým zvolili odlehčující přístup. Jeho podstatou je uhlazenost, avšak aniž by design ztratil svoji duši. Evos to dokládá svým muskulaturním ztvárněním ploch nad předními i zadními koly a splývající linií, která se táhne dolní částí karoserie.

Technicistní grafika: Význam moderních inteligentních technologií pro značku Ford dává Evos Concept najevo prostřednictvím čisté a precizní grafiky. Především se na tom podílejí útlé přední a zadní světlomety stejně jako integrované koncovky výfuku a difuzor.

Nová tvář Fordu: Stěžejním prvkem je zcela nová „tvář Fordu“. Ta vznikla posunutím obrácené lichoběžníkové mřížky, která je v současnosti poznávacím znakem vozů Ford, do vyšších partií masky. Částečně již tento vývoj předznamenal design modelů Ford Focus Electric a nový Focus ST.

Vizuální prémiová kvalita: Všechny prvky nového designu, které se objevují na studii Evos, mají jeden společný cíl: vytvořit vizuální vjem, z nějž je patrná prémiová úroveň kvality.

Sdílejte tento článek na Facebooku