Ďábelská jízda od Jeremyho Clarksona v Česku

Sdílejte tento článek na Facebooku

Které auto je nejdepresivnější? Proč psí zadek chutná líp než Jeremyho?Už čtvrt století britský novinář Jeremy Clarkson auta řídí, testuje a píše
o nich. Nyní se Clarksonovi příznivci mohou těšit na čtvrtou knihu Ďábelská jízda. Žurnalistický veterán v ní opět glosuje různé značky aut a současně si vyřizuje účty se vším, co ho dopaluje.

Vztah Jeremyho Clarksona k autům je plný vyhraněných citů – někdy je miluje, jindy z něj mluví čirá averze. Už dlouhá léta píše Clarkson týden co týden sloupky pro britský nedělník The Sunday Times. Vyznává se v nich ze své vášně pro auta a také zjišťuje, co vlastně lidi k různým značkám aut přitahuje. Kniha Ďábelská jízda představuje jeho texty z let 2011–2013. Je to mix více než stovky automobilových recenzní a sžíravých komentářů k politice, společnosti a aktuálním problémům. Mimo jiné se zde dozvíme, co autora štve na dopravní byrokracii, řečech o globálním oteplování, golfu, elektromobilech, cyklistech, karavanistech či přímo celých národech – od Němců a Belgičanů až po Švédy a Američany. A proč by raději olizoval psí zadek…

Čtenáři oceňují především Clarksonův břitký humor, jenž se nezastaví před ničím a před nikým. A rádi se nechávají přesvědčit, že smysl života je téměř na dosah, pokud máte plnou nádrž, nohu na pedálu a otevřenou silnici před sebou.

Jeremy Clarkson ( 1960) je svérázný britský novinář, moderátor
a profesionální kontroverzní osobnost. Roku 2002 vyčaroval z usedlé motoristické revue Top Gear jeden z nejúspěšnějších pořadů všech dob se stamiliony fanoušků po celém světě a získal tak ohromné bohatství a nehynoucí slávu. Svou hyperaktivní povahou, prořízlou pusou a politickou vyhraněností si však také nadělal spoustu nepřátel.

Clarkson rád provokuje výroky na samém ostří politicky korektního nože,
za něž se pak mnohdy musí omlouvat. Občas dokonce nejde daleko pro ránu pěstí. BBC mu kvůli jeho aférám několikrát pohrozila vyhazovem. Hrozbu splnila v březnu 2015, kdy Clarkson během natáčení napadl jednoho z producentů. Krátce poté rezignovali na své moderátorské posty i jeho kolegové James May a Richard Hammond a také Andy Willman, dlouholetý výkonný producent pořadu a blízký přítel Clarksona.

Dle posledních zpráv Clarkson a zbytek týmu podepsali tříletou smlouvu se společností Amazon na novou motoristickou show.

Sdílejte tento článek na Facebooku